Zawód logistyka
Treść
Zajęcia z wykładowcami Politechniki
Tegoroczni absolwenci gimnazjów będą mogli kształcić się w Limanowej w nowym zawodzie. Kurator Małopolski wydał zgodę na otwarcie w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych "Ekonomik" technikum logistycznego. Jednocześnie limanowska placówka nawiązała współpracę w Politechniką w Krakowie. Jak dotąd jedyny taki kierunek w Małopolsce otwarty był w Krakowie.
Logistyka to proces planowania, realizowania i kontrolowania przepływu surowców i materiałów, zbieranie prawidłowych informacji w celu zaspokojenia wymagań klienta na rynku. To badanie, na jakie produkty w danej chwili jest zapotrzebowanie. Nauka w technikum logistycznym trwać będzie przez cztery lata, a zajęcia z przedmiotów zawodowych poprowadzą wykładowcy krakowskiej Politechniki.
- Zastanawialiśmy się nad wprowadzeniem jakiegoś nowego kierunku - mówi Maria Szkarłat, dyrektor Ekonomika. - Technikum logistyczne jest w moim przekonaniu bardzo dobrym wyborem, gdyż pracodawcy poszukują ludzi z takim wykształceniem. Najbliższa podobna szkoła znajduje się w Krakowie. Nawiązaliśmy współpracę, nie tyle z Politechniką Krakowską, co z dwoma pracownikami naukowymi tej uczelni. Uczniowie interesują się nowym kierunkiem, musimy jednak bardziej skupić się na rozreklamowaniu naszej oferty. Wielu uczniom i rodzicom określenie - logistyka wciąż nic nie mówi. Dlatego będziemy robić wszystko, aby w sposób przejrzysty wykazać zalety tego zawodu.
Warunkiem zgody na otwarcie technikum logistycznego jest przygotowanie pracowni do zajęć zawodowych. Znajdą się tam środki dydaktyczne m.in. z towaroznawstwa i transportu. Koszt jej powstania wyniesie około 14 tys. zł. Przygotowana zostanie również sala językowa za ok. 18 tys. zł.
Ekonomik już od kilku lat współpracuje z inną krakowską uczelnią - Akademią Ekonomiczną.
Jacek Bugajski, "Dziennik Polski" 2007-04-04
Autor: ea