Z. Ziobro: Połączenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratura Generalnego służy bezpieczeństwu Polski
Treść
Sejm na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu zajmie się projektem o połączeniu funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratura Generalnego. Autorem tej propozycji jest Prawo i Sprawiedliwość.
Połączenie ma doprowadzić do odzyskania przez osobę kierującą prokuraturą silnej pozycji zarówno wobec podległych prokuratorów, jak i organów zewnętrznych.
Projekt przewiduje także, m.in. likwidację odrębnej prokuratury wojskowej. Daje też więcej praw Prokuratorowi Generalnemu.
Funkcję Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego rozdzieliła w 2010 roku Platforma Obywatelska. Ruch ten od początku krytykowało PiS, wskazując, że minister za pośrednictwem prokuratury powinien móc wpływać na politykę karną.
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił, że propozycje PiS-u są korzystne, bo rząd bierze na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo. Będzie także rozliczany z nieprawidłowych działań prokuratury – dodał minister.
– Sejm odzyska możliwość kontroli poprzez wotum nieufności wobec Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego poprzez interpelacje, pytania, jakie będą do niego składane, działania i poczynania prokuratury. Dzisiaj polski Parlament, polski Sejm, a więc pośrednio Polacy poprzez swoją reprezentację nie mają możliwości tego rodzaju kontroli prokuratury, która stała się „państwem w państwie”. Jest poza wszelką kontrolą, skoncentrowana często na korporacyjnych interesach zapominając o tym, że przede wszystkim ma służyć narodowi – rzetelną, uczciwą pracą. Chcemy przywrócić te zasady. Jesteśmy przekonani, że spowoduje to lepszą pracę prokuratury oraz polepszenie bezpieczeństwo Polaków – zaznaczył Zbigniew Ziobro.
Projekt znosi też obowiązującą obecnie kadencyjność funkcji kierowniczych w prokuraturze. Obecną Krajową Radę Prokuratury ma zastąpić – złożona wyłącznie z prokuratorów – Krajowa Rada Prokuratorów przy Prokuraturze Generalnej.
Prokuratorskie postępowania dyscyplinarne mają stać się jawne. Obecnie obowiązująca ustawa o prokuraturze pochodzi z 1985 r. i była wielokrotnie nowelizowana.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 13 stycznia 2016
Autor: mj