XI edycja akcji edukacyjno-społecznej "Zapal znicz pamięci"
Treść
Po raz jedenasty odbywa się akcja edukacyjno-społeczna „Zapal znicz pamięci”. Wydarzenie ma upamiętnić Polaków, którzy zginęli w pierwszych tygodniach okupacji niemieckiej.
Szacuje się, że do końca 1939 r., Niemcy zabili ok. 40 tys. Polaków z terenów wcielonych do III Rzeszy. Była to część Operacji Tannenberg, mającej na celu eksterminację polskich elit.
Instytut Pamięci Narodowej zachęca do zapalenia symbolicznych zniczy pamięci w miejscach okupacyjnego terroru położonych w najbliższym sąsiedztwie.
Adam Lewandowski, p.o. rzecznika IPN podkreśla, że akcja ma charakter edukacyjny. W tym roku główną uwagę historycy zwracają uwagę na Fort VII w Poznaniu.
– Tam powstał właściwie pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny na okupowanych ziemiach polskich. Akcja jest o tyle ważna, że włącza do działalności także młodzież, szkoły, klasy. Dzięki nauczycielom młodzież poznaje te miejsca i dzięki tym miejscom, gdzie właśnie upamiętnione są te zbrodnie niemieckie, poznaje też historię regionalną, to jest też bardzo ważne przy tej akcji – wskazuje Adam Lewandowski.
Organizatorem wydarzenia jest m.in. Instytut Pamięci Narodowej. Akcja po raz pierwszy została zorganizowana w 2009 roku w Poznaniu. Każdy kto weźmie udział w akcji może wysłać zdjęcie wraz z krótkim opisem na adres: znicz@dzieje.pl.
Tegoroczną akcję społeczną „Zapal znicz pamięci” zakończy 29 października koncert zaduszkowy w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.
Źródło: radiomaryja.pl, 27 października 2019
Autor: mj