Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wzrasta zainteresowanie Krajową Mapą Zagrożeń

Treść

Krajowa Mapa Zagrożeń cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dane przedstawiane przez Policję pokazują, że narzędzie, które wprowadziło ponad rok temu MSWiA, sprawdza się.  

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to platforma wymiany informacji pomiędzy obywatelem a państwem. Umożliwia każdemu z nas sygnalizowanie Policji miejsc, które uważamy za niebezpieczne. Mapa cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Stronę, na której jest umieszczona, odwiedziło już ponad 3 miliony osób.

– W skali całej Polski ponad pół miliona zgłoszeń. Potwierdzalność ponad 40 procent. To jest też narzędzie, które daje poczucie bezpieczeństwa – mówi były szef MSWiA, Mariusz Błaszczak.

Każda informacja, którą możemy dodać, jest weryfikowana przez Policję. Najczęstsze zgłoszenia, które do tej pory Polacy nanosili na mapę, to przekraczanie prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, nieprawidłowe parkowanie, ale też używanie środków odurzających.

– Chcemy być bliżej was, chcemy wsłuchiwać się w wasze głosy, chcemy służyć wam i przeciwdziałać temu, co wy definiujecie jako ewentualne zagrożenie – podkreśla Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji.

Dodanie zgłoszenia nie oznacza natychmiastowego wezwania Policji do podjęcia interwencji. Jeśli zagrożone jest nasze życie czy zdrowie, tak jak dawniej wzywamy policję przy pomocy telefonu.

– Oczywiście musimy pamiętać, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie może zastąpić zgłoszenia interwencyjnego na telefon alarmowy Policji 997 lub 112, kiedy potrzebujemy natychmiastowej interwencji Policji na przykład w przypadku, kiedy staniemy się ofiarą przestępstwa albo zostaniemy pokrzywdzeni w wyniku wykroczenia – przypomina Iwona Liszczyńska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

MSWiA zapewnia, że cały czas trwają prace nad udoskonaleniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.  W wakacje wprowadzono możliwość dodania zdjęcia, filmu i opisu tekstowego do zgłaszanego zagrożenia.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 11 lutego 2018

Autor: mj

Tagi: Wzrasta zainteresowanie Krajową Mapą Zagrożeń