Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wkrótce ruszy portal "Bezpieczne wybory"

Treść

Jeszcze w tym tygodniu ruszy specjalny portal, który ma informować o zagrożeniach płynących z internetu w związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Jego współautorem jest Ministerstwo Cyfryzacji.

Tradycyjne formy manipulowania wyborami, chociażby przez dosypywanie głosów do urn, powoli odchodzą do lamusa. Dziś demokracja mierzy się z zupełnie nowymi zagrożeniami płynącymi z internetu – mówi dr Justyna Arendarska z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wyborcy mogą paść ofiarą rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, tzw. fakenewsów. Albo całe systemy wyborcze mogą stać się celem ataku cyberprzestępców – podkreśla dr Justyna Arendarska.

Przykładów manipulowania preferencjami wyborców za pośrednictwem internetu w ostatnich latach było bardzo wiele, w wielu krajach świata – wskazuje ekspert do spraw bezpieczeństwa Jarosław Jędrzejczyk. Najłatwiej wykorzystuje się informacje z portali społecznościowych.

Jeżeli wiemy, jakie są nasze preferencje, jeżeli wiemy, co kupujemy, co oglądamy, to stosownie dobraną informacją na ten temat, ofertą, reklamami możemy również de facto bezpośrednio wpływać na nasze wybory polityczne – zwraca uwagę Jarosław Jędrzejczyk.

Dlatego bardzo ważna jest prewencja. Jeszcze w tym tygodniu ruszy specjalny portal, który pokaże wyborcom, jak się zabezpieczyć – mówi minister cyfryzacji Mariusz Zagórski.

Żebyśmy potrafili łatwo odróżnić, co jest fałszem, co jest próbą dezinformacji, a co jest informacją prawdziwą – zaznacza Mariusz Zagórski.

Za pośrednictwem portalu będzie można także zgłaszać fake newsy oraz akcje dezinformacyjne.

Jednocześnie chcemy, między innymi przez tę akcję informacyjną, zwiększyć czujność, zwłaszcza na tym poziomie lokalnym, bo wybory mają charakter lokalny – dodał minister cyfryzacji.

Mariusz Zagórski zapewnia, że nad bezpieczeństwem przygotowania i przeprowadzenia wyborów związanym ze światem wirtualnym czuwają wyspecjalizowane jednostki, które są postawione w najwyższy stan gotowości. To trudne zadanie – przyznają eksperci.

Nie możemy tylko reagować na fakty, które już mają miejsce. Ktoś nas okradł. Przejął nasze dane. Bardzo dobrze by było, żebyśmy częściowo mogli wyprzedzać zagrożenia, ale do tego potrzebujemy bardzo inteligentnych, rzutkich ludzi, którzy będą w stanie takie niebezpieczeństwa przewidywać – dodaje Jarosław Jędrzejczyk.

Dokładny adres portalu internetowego przygotowanego do walki z manipulacjami w internecie poznamy w najbliższych dniach.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 8 października 2018

Autor: mj

Tagi: bezpieczeństwo Ministerstwo Cyfryzacji wybory samorządowe