Wkład Polaków w światową naukę
Treść
Instytut Pamięci Narodowej przygotował kampanię edukacyjno-informacyjną na temat Polaków, którzy wywarli istotny wpływ na rozwój cywilizacji. W jej ramach powstał m.in. specjalny słownik „Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę” oraz seria filmów dokumentalnych „Wielcy polscy wynalazcy II Rzeczpospolitej”.
Misją Instytutu Pamięci Narodowej jest przywracanie historii i pamięci szczególnie tych wydarzeń, które w XX wieku próbowały zacierać systemy totalitarne.
– W naszej pamięci na trwałe zapisali się ci, którzy uczestniczyli w zmaganiach o wolność i niepodległość – mówi prezes IPN, dr Jarosław Szarek.
Jest jednak jeden element polskiego wkładu w rozwój cywilizacyjny, który jest mało znany nie tylko na świecie, ale także w naszym kraju. Tę lukę teraz IPN chce nadrobić. Dlatego wraz z Polską Akademią Nauk stworzył specjalną publikację – słownik, którego piąty tom miał premierę w czwartek.
– 1300 biogramów polskich naukowców, odkrywców, wynalazców, ludzi, którzy odegrali znaczący wpływ na dzieje cywilizacji – wyjaśnia dr Jarosław Szarek.
Seria przybliża sylwetki i dokonania gigantów polskiej nauki, m.in. Jana Czochralskiego, Ignacego Mościckiego, Józefa Kosackiego czy Mariana Rejewskiego.
– Ci, którzy przyczynili się do zwycięstwa, ale przyczynili się nad deskami kreślarskimi, w pracowniach, byli inżynierami – ten wkład jest zupełnie nieznany – zaznacza prezes IPN.
Autor naukowy słownika polskich odkrywców, wynalazców i naukowców, prof. Bogusław Orłowski, mimo że sam od wielu lat zajmuje się badaniem polskiej historii i nauki, o wielu aspektach zawartych w publikacji nie wiedział.
– Nie chodzi o to, żeby mówić, że lepsi byli wynalazcy niż powstańcy. Walka o tożsamość narodową, o niepodległość była rzeczą najważniejszą, ale nasz wkład w przyrodoznawstwo i technikę jest na tyle duży, że warto o nim pamiętać – wskazuje prof. Bogusław Orłowski.
To główny cel słownika. Trwają prace nad tym, by został on przetłumaczony na język angielski.
W ramach kampanii edukacyjnej „Giganci nauki PL” przygotowano także serię filmów dokumentalnych „Wielcy polscy wynalazcy II Rzeczpospolitej” w reżyserii Aliny Czerniakowskiej. Obejrzeć je mozna na stronie internetowej IPN-u.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj
Tagi: IPN Jarosław Szarek nauka