Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Większe kary za wypalanie traw

Treść

30 tysięcy złotych – taka kara może grozić osobie, która zostanie przyłapana na wypalaniu traw. Projekt zmian w tej kwestii przedstawiły resorty: środowiska i sprawiedliwości. 

 

Pożary traw to poważny problem, z którym strażacy borykają się od wielu lat. Mimo licznych apeli, cały czas zdarzają się działkowcy i rolnicy, którzy w ten sposób próbują oczyszczać nieużytki.

– Nadal panuje takie przekonanie, że wypalanie traw powoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy. Nic bardziej mylnego – proces wypalania traw działa wręcz odwrotnie. Ziemia jest wyjałowiona, a tym samym ten wzrost zostaje zahamowany – mówi Michał Kucierski z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Wypalanie traw często kończy się pożarem. Takich zdarzeń przy obecnej suszy strażacy odnotowują bardzo dużo.

– Tylko na terenie naszego województwa w sumie już interweniowaliśmy ponad 800 razy gasząc pożary traw – tłumaczy Sławomir Brandt z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Każdego roku w pozornie niegroźnych pożarach nieużytków ginie kilkanaście osób. W związku z tym Ministerstwo Środowiska podjęło inicjatywę legislacyjną, zmierzającą do zaostrzenia kar za wypalanie traw. Na ten moment w oparciu o kodeks wykroczeń maksymalny wymiar grzywny za ten nielegalny proceder to kara w wysokości 5 tysięcy złotych.

– Uważamy, że jest to za niska kwota i podnosimy tę karę. Chcemy zaproponować, żeby to było 30 tysięcy złotych (…), a sprawca – jeśli zostanie złapany – nie będzie tylko obciążony kosztami, ale także będzie na niego nałożony (…) obowiązek naprawienia szkody – poinformował minister środowiska Michał Woś.

Minister wyjaśnił, że obowiązek naprawienia szkody to na przykład prace społeczne przy sadzeniu lasu. Pomysł wprowadzenia wyższych kar za wypalanie traw podoba się leśnikom.

– Jeżeli zaostrzenie kar miałoby wpłynąć na ludzi, żeby tego nie robili, to trzeba iść w tym kierunku – podkreśla Anna Pankiewicz z Nadleśnictwa Babki.

W tym roku po raz kolejny jest prowadzona akcja informacyjna pod hasłem „STOP pożarom traw”. Kampania służy uświadamianiu społeczeństwa o stratach wynikających z podpalania traw i nieużytków.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 14

Autor: mj

Tagi: kary Państwowa Straż Pożarna wypalanie traw