Więcej rodzin uprawnionych do Karty Dużej Rodziny
Treść
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, aby Karta Dużej Rodziny przysługiwała także tym rodzicom, którzy kiedykolwiek wychowywali co najmniej troje dzieci. Na zmianach skorzystają więc ci, którzy mają już dorosłe dzieci. Wcześniej, mimo że wychowali oni na przykład czwórkę dzieci, nie mieli możliwości otrzymania takiej karty. Teraz się to zmieni.
W Poznaniu ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny można wyrobić w Centrum Inicjatyw Rodzinnych. Jak tłumaczy Urszula Mańkowska, dyrektor placówki, wniosek o wydanie karty można złożyć osobiście, jak i przez internet.
– Nie trzeba przychodzić. W przypadku Kart mamy tę dogodność, że można złożyć wniosek w formie elektronicznej za pośrednictwem naszej strony. I tak naprawdę co trzeba, to trzeba być rodziną wielodzietną – wskazuje Urszula Mańkowska.
Kartę otrzymają te rodziny, które mają co najmniej trójkę dzieci. W Poznaniu, jak i w wielu innych miastach Polski, funkcjonuje jeszcze Karta Miejska.
– Karta samorządowa daje zniżki w przypadku instytucji kultury, ale także instytucji zajmujących się szeroko pojętą sprawnością fizyczną. Mam tutaj na myśli np. termy maltańskie – wyjaśnia Urszula Mańkowska.
Rodzinie wielodzietnej przypadają zniżki do wielu sklepów. Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny dotychczas otrzymywali ci rodzice, którzy w momencie ubiegania się o nią wychowywali co najmniej troje dzieci. Karta nie przysługiwała rodzicom, którzy mieli już dorosłe i samodzielne dzieci. Dochodziło więc do paradoksów – rodzice, którzy wychowali dziesięcioro dzieci, nie mogli ubiegać się o kartę, bo ich dzieci były już dorosłe. Teraz się to zmieni.
– Wydaje mi się, że to jest bardzo dobre i sprawiedliwe podejście, bo wiele rodzin wychowało już dzieci, nie utrzymuje ich, siłą rzeczy ten wysiłek już wykonało. Natomiast pracując na rzecz tych dzieci, wychowując je dobrze, przyczyniło się do wzrostu zamożności całego społeczeństwa – cieszy się z zapowiadanych zmian dr Paweł Wosicki, prezes fundacji Głos dla Życia.
Wprowadzenie Kart, zarówno tych ogólnopolskich, jak i samorządowych, to dobry krok – ocenia z perspektywy kilku lat Przemysław Alexandrowicz, radny urzędu miejskiego w Poznaniu.
– Ten cel, czyli pomoc materialna, ulżenie finansowe dużym rodzinom, został choć po części osiągnięty. Jeszcze bardziej został zrealizowany cel drugi, o którym też się mówiło, chociaż nie był ona na pierwszym planie – chodziło o takie społeczne dowartościowanie rodziców wychowujących dzieci – podkreśla Przemysław Alexandrowicz.
Kiedyś o rodzinach wielodzietnych nie mówiło się wcale albo mówiło się tylko źle. To zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat. Dla obecnie rządzących polityka prorodzinna jest priorytetem.
Obecnie z Karty Dużej Rodziny korzysta 1 milion 700 tysięcy osób. Miesięcznie wydawane jest około 5 tysięcy Kart.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 5 czerwca 2017
Autor: mj