Weszły w życie przepisy dotyczące altan
Treść
Obowiązują już przepisy, które mają chronić altany przed rozbiórką. Chodzi o altany postawione na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Mowa o nowelizacji ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja jest konsekwencją orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego z ub.r.
To rozwiązanie problemu ok. 900 tys. działkowców, którym groziłby zarzut dopuszczenia się samowoli budowlanej. Przepisy umożliwią legalizację obiektów, które będą spełniać wymagania zapisane w nowelizacji.
Powierzchnia budynku to maksymalnie 35 m2, a wysokość 4-5 m. Do powierzchni altan działkowych nie będą wliczane tarasy, werandy oraz ganki, gdy nie będą przekraczały 12 m2.
To dobre rozwiązanie dla posiadaczy altan – mówi Bartłomiej Piech, pełnomocnik wnioskodawców inicjatywy „Stop rozbiórkom altan”.
- Nowa ustawa, która wchodzi w życie, gwarantuje działkowcom, że altany które od dziesięcioleci wznosili na działkach nie będą już kwestionowane (…). Konieczność nowelizacji wynikała z orzeczenia Naczelnego Sadu Administracyjnego, który stwierdził, że w świetle dotychczas obowiązujących przepisów obiekty te mogą być uznane (praktycznie wszystkie) za samowole budowlane. Działkowcy złożyli projekt obywatelski, który ostatecznie znalazł poparcie wszystkich klubów parlamentarnych i został uchwalony. Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani rozwiązaniami przyjętymi przez Parlament i podpisanymi mi przez pana prezydenta. Mamy nadzieję, że sprawa altan nie będzie już budziła kontrowersji – powiedział Bartłomiej Piech.
Sejm uchwalił ustawę 20 marca br., a prezydent podpisał 2 kwietnia br.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 01.05.2015
Autor: mj