Warszawa: obchody rocznicowe agresji sowieckiej na Polskę
Treść
Prezydent RP Andrzej Duda złożył wieniec i zapalił znicz przed warszawskim Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Dziś mija 77. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. W warszawie trwają uroczystości rocznicowe.
Przed południem na dziedzińcu muzeum Katyńskiego sprawowana była Msza św. polowa. Eucharystii przewodniczył ks. bp polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.
Po Eucharystii głos zabrali przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Minister Obrony Narodowej Antonii Macierewicz wskazywał, że Państwo Polskie ma obowiązek wobec przyszłości, by nie powtórzyły się tragiczne wydarzenia z przeszłości.
– By Polska nigdy więcej nie była zdana na obcych, by Polska była zdolna do obrony swojej niepodległości, bytu narodu, ducha niepodległego Polaków. To jest zadanie rządu RP, ale to przede wszystkim wasze zadanie, żołnierze. To wasze zadanie funkcjonariusze, rodzice polskich dzieci. To jest także wielkie zadanie, zawsze z godnością, poświęceniem i bohaterstwem, wypełniane przez Kościół polski – mówił szef MON.
Wieczorem przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbędą się dalsze obchody rocznicy, z udziałem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.
W Przemyślu obchodom 77. rocznicy sowieckiej agresji towarzyszą uroczystości pogrzebowe kpt. Władysława Koby, ostatniego komendanta okręgu Rzeszowskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – poinformował Andrzej Arseniuk, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Instytutu Pamięci Narodowej.
– Rok temu zespół prof. Szwagrzyka ekshumował w Rzeszowie szczątki Władysława Koby przy cmentarzu na ul. Podkarpackiej. Przeprowadzono odpowiednie badania. W czerwcu rodzina otrzymała notę identyfikacyjną w Pałacu Prezydenckim, a teraz rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe. Msza św. odbędzie się o godzinie 12.00, zaś o 13.30 nastąpi ten główny element, czyli uroczystości pogrzebowe śp. kpt. Władysława Koby – zapowiadał Andrzej Arseniuk.
17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. [czytaj więcej]
Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski. Dziś obchodzony jest także Światowy Dzień Sybiraka.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 17 września 2016
Autor: mj
Tagi: Warszawa obchody rocznicowe agresji sowieckiej na Polskę