Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W Polsce ok. 2,5 tys. dzieci rocznie czeka na adopcję

Treść

Każdego roku w Polsce około 2,5 tys. dzieci czeka na adopcję. Liczba małżeństw chętnych na zaopiekowanie się dzieckiem jest spora. Często jednak na dom nie mogą liczyć starsze dzieci. Problemem jest też procedura adopcyjna.

W Polsce w każdym województwie znajduje się przynajmniej jeden ośrodek adopcyjny. W każdym z nich dzieci czekają na nowy dom – podkreśliła Monika Berek, pedagog archidiecezjalnego ośrodka adopcyjnego we Wrocławiu.

– W naszym ośrodku adopcyjnym bardzo dużo dzieci czeka na adopcję, jednak są to dzieci, które są obciążone wywiadem środowiskowym związanym z rodziną pochodzenia lub też deficytami rozwojowymi – powiedziała Monika Berek.

W Polsce, jak zaznaczyła Katarzyna Renczyńska, kierownik ośrodka adopcyjnego w Białymstoku, jest więcej małżeństw chętnych do przyjęcia dziecka niż samych dzieci, które oczekują na pomoc w ośrodkach adopcyjnych.

– Bardzo dużo kandydatów zgłasza się w celu uzyskania kwalifikacji możliwości przysposobienia dziecka. Obserwujemy, że jest to problem coraz bardziej dotykający (niemożność posiadania dzieci) coraz młodszych ludzi. I rzeczywiście bardzo dużo osób zgłasza się do ośrodków adopcyjnych – podkreśliła Katarzyna Renczyńska.

Problemem jest jednak fakt, że większość małżeństw chce adoptować dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia.

– Polacy chętnie przychodzą do ośrodków adopcyjnych, starają się o adopcję dziecka, jednak są wśród nich głównie pary, które oczekują i są gotowe na przyjęcie dziecka młodszego – wskazała Monika Berek.

Im starsze dziecko, tym trudniej jest znaleźć dom. I tu z pomocą ma przyjść nowy projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

– Zaproponowaliśmy wydłużenie tzw. urlopów rodzicielskich dla rodziców, którzy przysposabiają również dzieci starsze – podkreśliła Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

W Polsce o adopcję starać się mogą małżeństwa, które spełniają następujące warunki.

– Zgodnie z polskim prawem wymóg jest taki, że rodzicami adopcyjnymi może być małżeństwo, rozumiane oczywiście jako związek kobiety i mężczyzny, o odpowiednich kwalifikacjach moralnych, w odpowiednim stanie zdrowia i możliwościach materialnych zapewnienia dziecku opieki – powiedziała Barbara Socha.

O adopcje mogą się również starać osoby samotne, jednak w ich przypadku dziecko musi być starsze. Każda osoba lub rodzina starająca się o adopcję musi przejść serię szkoleń. A cały proces adopcyjny w niektórych przypadkach może trwać nawet cztery lata. Instytut Ordo Iuris przygotował analizę, w której rekomenduje wprowadzenie zmian mających na celu usprawnienie procedur.

– Tak, by jak najdalej, jak jest to możliwe, odformalizować proces, żeby skończyć z piętrzącymi się często niepotrzebnymi formalnościami, które sprawiają, że dokonanie adopcji jest trudniejsze – zaznaczyła Karolina Pawłowska z Instytutu Ordo Iuris.

Rekomendacje miały zostać przekazane do Pałacu Prezydenckiego.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 31

Autor: mj