W 2021 roku egzaminy ósmoklasisty i matury odbędą się na innych zasadach
Treść
Ministerstwo edukacji i nauki przygotowało zmianę wymagań egzaminacyjnych dotyczącą egzaminów ósmoklasisty i matur. Zmiany nie oznaczają, że egzaminy będą prostsze.
W przyszłym roku egzaminy ósmoklasisty i matury odbędą się na innych zasadach.
– Ze względu na to, co się dzieje w związku z epidemią koronawirusa i z kształceniem zdalnym, nie ma możliwości omawiania wszystkich wymagań podstawy programowej z równą drobiazgowością, szczegółowością i wnikliwością. Dlatego nasza propozycja, aby na egzaminie pewnych treści z podstawy programowej nie było – powiedział Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Egzaminy będą przeprowadzane nie tak jak dotychczas na podstawie wymagań podstawy programowej, ale na podstawie wymagań egzaminacyjnych.
– Minister edukacji i nauki powołał zespoły ekspertów, które przyjrzały się wszystkim wymaganiom podstawy programowej, przeanalizowały je i dokonały – najkrócej rzecz ujmując – cięć wymagań bądź lekkich modyfikacji. Wskazali, jakie wiadomości i umiejętności będą sprawdzane na egzaminie w 2021 roku – poinformował Marcin Smolik.
Wiadomo, że na egzaminach ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka obcego będzie mniej zadań. Nie oznacza to jednak, że egzaminy będą prostsze.
– Egzamin ósmoklasisty z matematyki – podstawa programowa w jednym z działów, który jest zatytułowany „Własności figur geometrycznych na płaszczyźnie” wskazuje 9 wymagań szczegółowych, z nich zespół ekspertów, który odpowiadał za matematykę, zaproponował wykreślenie trzech – wskazał dyrektor CKE.
Na egzaminie z języka polskiego będzie wymaganych mniej lektur.
– W podstawie programowej z języka polskiego dla klas VII i VIII mamy wskazanych 12 lektur obowiązkowych, natomiast w wymaganiach egzaminacyjnych kilka z tych lektur zostało przez zespół wykreślonych. To oznacza, że nauczyciele na lekcjach powinni nadal te lektury omawiać, ale na egzaminie pytań z nich nie będzie – dodał Marcin Smolik.
Dokument, który określa wymagania egzaminacyjne, został w piątek opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki. Nauczyciele mogą zgłaszać uwagi do proponowanych zmian.
– Przez siedem dni nauczyciele, specjaliści i eksperci mogą do tego dokumentu zgłaszać uwagi, termin mija 27 listopada. Uwagi zostaną przekazane zespołom, które pracują nad wymaganiami egzaminacyjnymi. Do mniej więcej połowy grudnia zostanie opublikowane rozporządzenie, w którym zostanie zamieszczona ostateczna lista wymagań egzaminacyjnych na egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny w 2021 roku – podkreślił dyrektor CKE.
Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w terminie 25-27 maja, a egzaminy maturalne od 4 do 20 maja.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 21
Autor: mj