Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Uwaga na kleszcze

Treść

Trwa sezon na kleszcze. Te pajęczaki najczęściej atakują od maja do sierpnia. W ostatnich latach jest ich więcej. Wiele z nich jest nosicielami bakterii borrelia. Jeśli taki kleszcz nas ukąsi, możemy zachorować na boreliozę, bardzo poważną chorobę, która nieleczona może doprowadzić na przykład do zapalenia mięśnia sercowego.

Kleszcze są niemal wszędzie. Nie tylko na skraju lasu, w miejskich skwerach czy parkach, ale mogą być nawet w przydomowym ogrodzie – wskazuje Andrzej Biliński z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wlkp.

– Tam, gdzie są jakieś zarośla, krzewy, drzewa, a więc w tego typu miejscach należy ubierać się tak, aby ilość miejsc odsłoniętych była jak najmniejsza – przestrzega naukowiec.

Ubierając się w długie spodnie i długi rękaw prawdopodobieństwo ugryzienia przez kleszcza spada niemal do zera. Problem w tym, że w ciepłe dni nikomu nie chce się grubo ubierać. Jak zachować się, kiedy złapiemy kleszcza, wyjaśnia Ewa Cybułka z gnieźnieńskiego Sanepidu.

– Jeżeli złapiemy takiego kleszcza, to powinniśmy jak najszybciej go usunąć. Usuwamy go albo takim specjalnym urządzeniem, które można kupić w aptece, albo za pomocą pęsety. Nie wykręcamy tylko pociągamy do góry takim zdecydowanym ruchem – mówi Ewa Cybułka.

Jeśli nie potrafimy sami pozbyć się pajęczaka, możemy skorzystać z dowolnego punktu medycznego. Ugryzienia przez kleszcza nie należy bagatelizować, bo wiele z nich jest nosicielami groźnej dla naszego życia boreliozy – zaznacza Anna Stojakowska z poznańskiego Sanepidu.

– Borelioza jest to choroba wywołana przez kleszcze, które przenoszą krętki borrelia. Jest to choroba zakaźna, choroba odzwierzęca. Jest niebezpieczna również dlatego, że główne nasze działania, które możemy podjąć w jej przypadku, to są działania profilaktyczne – wskazuje.

Po ugryzieniu przez kleszcza pierwszym objawem boreliozy jest rumień.  Pojawia się on w miejscu ukąszenia – dodaje Ewa Cybułka.

– Jeżeli dochodzi do tego zakażenia, to najczęściej jest rumień, ponieważ choroba się rozwija niekiedy wiele lat. Trudno go przeoczyć, bo jest dość charakterystyczny. Dobrze byłoby wtedy zgłosić się do lekarza – podkreśla.

Wcześnie wykryta borelioza jest w pełni uleczalna. W tym roku w ciągu 4 pierwszych miesięcy w Polsce na boreliozę zachorowało ponad 4500 osób. Nieleczona borelioza może doprowadzić do wielu powikłań. Na powikłania po boreliozie narażone są głównie osoby, które nie rozpoczęły leczenia we wczesnym okresie rozwoju choroby.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 4 czerwca 2017

Autor: mj

Tagi: Uwaga na kleszcze