Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Tym razem eksport

Treść

LIMANOWA. XXVI Międzynarodowe Seminarium Sadownicze

Tym razem eksport

Tegoroczne Międzynarodowe Seminarium Sadownicze, odbywające się w Limanowej po raz 26., różniło się od dotychczasowych. Zdominowała je problematyka ekonomiczna, a hasłem był temat: "Możliwości eksportu świeżych i przetworzonych owoców do krajów UE i Europy Wschodniej". W seminarium wzięli udział liczni goście, w tym także z Holandii, Niemiec i Rosji oraz rodzimi przetwórcy.

- Dotychczasowa naukowa i edukacyjna forma naszych seminariów spełniła swoją rolę - powiedział prof. dr hab. Eberhard Makosz, organizator i gospodarz spotkań w Limanowej. - Teraz przyszedł czas na nieco inną formę, bowiem produkować już umiemy. Stąd też zaproszenie do udziału grona osób z branży przetwórczej, handlowców oraz eksporterów.

Według słów profesora, limanowskie seminaria będą kontynuowane, ale w innej formie, być może bliższej targom. Wraz z tym najprawdopodobniej znikną tradycyjne dla seminarium pokazy cięcia owocowych drzew, od lat przeprowadzane w sadzie Adama Węgrzyna we wsi Góra św. Jana.

W najbliższej przyszłości sytuacja ekonomiczna gospodarstw sadowniczych i zakładów przetwórczych będzie zależała od wielkości i opłacalności eksportu świeżych i przetworzonych owoców, a niezbędna w tej sytuacji jest dobra informacja o warunkach i możliwości eksportu. Dobrą ku temu okazją są limanowskie seminaria. (RM ) > warto wiedzieć

Stowarzyszenie Rozwoju Ogrodnictwa Małopolskiego w Nowym Sączu, Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych w Lublinie, Krajowa Unia Producentów Soków w Warszawie, Spółdzielnia Ogrodnicza "Ziemi Sądeckiej" w Nowym Sączu, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Wydawnictwo Plantpress w Krakowie.

żródło: "Dziennik Polski" 2006-03-06

Autor: mj