[TYLKO U NAS] Red. G. Górny: Dzieci nie są po to, aby realizowały projekty rodziców na własne życie. One muszą nauczyć się być wolnymi i odpowiedzialnymi. Zadaniem rodziców jest pomóc im dojrzeć, wskazać cnoty i nauczyć odróżnić dobro od zła
Treść
Współczesny świat zrezygnował z doświadczeń inicjacyjnych. Dominuje kult młodości, dorośli chcą być wiecznie młodzi, czego przykładem jest masowe zjawisko operacji plastycznych. Ludzie starsi przestali być autorytetami. Starość wypychana jest poza nawias kultury masowej. (…) Dzieci muszą nauczyć się być wolnymi i odpowiedzialnymi, a zadaniem rodziców jest pomóc im dojrzeć, nauczyć odróżnić dobro od zła – powiedział red. Grzegorz Górny, dziennikarz i publicysta, w felietonie „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja.
Red. Grzegorz Górny podkreślił, że współcześnie zamazywane są ścieżki inicjacyjne, które pozwalały młodym ludziom odpowiedzieć na pytania o własną tożsamość i sens istnienia.
– Człowiek, który zaczyna dojrzewać i wchodzi w okres dorosłości, staje przed dwoma pytaniami: o własną tożsamość i to, kim jest oraz o sens swojego istnienia. W społeczeństwach tradycyjnych świat dorosłych udzielał młodym ludziom wsparcia w odpowiedzi na te pytania. Służyła temu tzw. ścieżka inicjacyjna, na której adeptów dojrzałości czekały próby oraz rytuały przejścia. Taką drogą była na przykład w średniowieczu formacja rycerska zakończona pasowaniem na rycerza albo formacja zakonna zakończona święceniami (…). Tego rodzaju wtajemniczenie duchowe wpisane było również od samego początku istnienia w chrześcijaństwo, w którym w pierwszych wiekach funkcjonowała instytucja katechumenatów z kolejnymi etapami wtajemniczenia w prawdy wiary. Echem tego typu dróg rozwojowych jest współczesne harcerstwo ze swoim systemem zdobywania sprawności – zwrócił uwagę publicysta.
Dziennikarz ocenił, że obecnie dominuje kult młodości, a osoby starsze przestały być autorytetami.
– Współczesny świat zrezygnował z doświadczeń inicjacyjnych. Dominuje kult młodości, dorośli chcą być wiecznie młodzi, czego przykładem jest masowe zjawisko operacji plastycznych. Ludzie starsi przestali być autorytetami. Starość wypychana jest poza nawias kultury masowej. Pojawił się nowy model życia – „Piotruś Pan”, czyli wiecznie niedojrzały mężczyzna. Jak tacy ludzie mają pokazywać młodym ludziom, czym jest dojrzałość? Gdy takie osoby stają się rodzicami, bardzo często nie potrafią pomóc swoim dzieciom właściwie dojrzeć – ocenił red. Grzegorz Górny.
Najczęściej popełniają dwa błędy – kontynuował.
– Pierwszy polega na uleganiu i wyznawaniu zasady: „róbta, co chceta”. Polega ona na tzw. bezstresowym wychowywaniu, pozwalaniu synom i córkom na robienie wszystkiego bez stawiania im żadnych granic. Takie dzieci, wychuchane w cieplarnianych warunkach, przyzwyczajone, że wszystko podkłada im się pod nos, nie nawykły do samodzielnego pokonywania trudności i często nie radzą sobie w konfrontacji ze światem dorosłych. Życie to bowiem walka o swoje – podkreślił publicysta.
– Drugim błędem jest postawa rodziców toksycznych, zaborczych, inwazyjnych. Oni z kolei traktują dzieci jak swoją własność. Nie pozwalają im rozwinąć własnej osobowości. Projektują im przyszłość, ograniczając inwencję, kreatywność, pewność siebie, wolność wyboru – dodał.
Red. Grzegorz Górny wskazał, że zadaniem rodziców jest pomóc dojrzeć swoim dzieciom, nauczyć je odróżnić dobro od zła.
– Tymczasem dzieci nie są po to, aby realizowały projekty rodziców na własne życie. One muszą nauczyć się być wolnymi i odpowiedzialnymi, a zadaniem rodziców jest pomóc im dojrzeć, wskazać cnoty, rozpoznać talenty, nauczyć odróżnić dobro od zła. (…) Przede wszystkim nie można zapominać, że nasze dzieci powołane są do wieczności. My jesteśmy ich rodzicami, ale prawdziwy Ojciec czeka na nie w niebie – akcentował felietonista.
Cały felieton red. Grzegorza Górnego można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 8
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj