[TYLKO U NAS] Prof. P. Skrzydlewski: Zagrożeniem dla prawidłowego wychowania dziecka w rodzinie są jej rozpady i zastępowanie życia rodzinnego zabawkami
Treść
Z racji słabości i rozbicia rodziny dziecko nie może otrzymywać tego, co mu się słusznie należy, czyli możliwość edukacji i wychowania. Dziecko otrzymuje za to trochę świecidełek i zabawek, różnego rodzaju gadżetów, które zajmują mu czas i wypełniają pustkę życia – podkreślił w felietonie z cyklu „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja prof. Paweł Skrzydlewski, filozof, rektor Akademii Zamojskiej.
Filozof zauważył w swoim felietonie, że zagrożeniem dla prawidłowego wychowania dziecka w rodzinie są jej rozpady i zastępowanie zabawkami życia rodzinnego.
– Z racji słabości i rozbicia rodziny dziecko nie może otrzymywać tego, co mu się słusznie należy, czyli możliwość edukacji i wychowania. Dziecko otrzymuje za to trochę świecidełek i zabawek, różnego rodzaju gadżetów, które zajmują mu czas i wypełniają pustkę życia – podkreślił prof. Paweł Skrzydlewski.
Wskazał również, że bez edukacji i wychowania rodzinnego, wiele dzieci traci szansę na szczęśliwe życie.
– Dzieci nie potrafią właściwie służyć innym ludziom i odnaleźć swojej drogi życiowej. Nie umieją także właściwie korzystać z dobrodziejstwa szkoły, a potem uniwersytetu i nie potrafią bogacić się kulturą. Skutkuje to tym, że w życiu ludzkim nie ma właściwych decyzji i działań, są jedynie emocjonalne poruszenia i postawy. One jednak nie przynoszą szczęścia i nie powodują dobrego życia – zauważył filozof.
Prof. Paweł Skrzydlewski podkreśla też, że Europa dąży do tego, aby wychowawcami dzieci nie byli już rodzice, tylko państwo.
– Dzieci nie są już zatem dziećmi swych rodziców, ale stają się własnością urzędniczego państwa, które stara się uczynić z nich wszystko, co zapragnie – wskazał felietonista.
Jak zauważa prof. Paweł Skrzydlewski, w historii były już momenty, w których próbowano przerzucić misję wychowania człowieka na państwo. Zakładano, że organizacje państwowe i niepaństwowe są w stanie lepiej zastąpić rodzinę.
– Przykładem są tu nie tylko bolszewicka Rosja, ale także narodowosocjalistyczne Niemcy. Efektem ich działania były liczne zbrodnie i nieszczęścia, których dokonywali ludzie ukształtowani bez rodziny, ale w oparciu o ideologię państwową – podkreślił filozof.
Prof. Paweł Skrzydlewski zwrócił uwagę, że dziś potrzeba wzmocnienia roli edukacji i wychowania człowieka w rodzinie, a nie przerzucania tej misji na państwo.
– Im mocniejsza będzie rodzina, im pełniej będzie realizować swoją misję edukacji i wychowanie, tym silniejsze będzie państwo i nasza kultura narodowa, tym doskonalszy będzie sam człowiek – zaznaczył.
Felieton może odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj