Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Prof. J. Kurzępa: Radio Maryja wniknęło w krwiobieg życia wspólnoty Kościoła i narodu w sposób niebywale czytelny i soczysty

Treść

Postawa patriotyzmu, społecznej i obywatelskiej uczciwości jest nieustannie promowana w Radiu Maryja poprzez rozmaite programy, rozmowy, dyskusje, gdzie każdy z nas, radiosłuchacz, obywatel, wierzący czy niewierzący może się włączyć w nurt dyskusji, ale nie sama dyskusja jest istotna, tylko pobudzenie ludzi do tego, aby zmieniali własne postawy i to się dokonuje za pośrednictwem Radia Maryja – mówił na antenie Radia Maryja w piątkowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” prof. Jacek Kurzępa. Socjolog analizując znaczenie Radia Maryja wskazał na aspekt ewangelizacyjno-duchowy oraz formacyjno-wspólnotowy.

Prof. Jacek Kurzępa podkreślił, że ze względu na pewną bliskość duchową i rodzinną, „nie wyobraża sobie czasu bez Radia Maryja, gdyż dorobek Radia Maryja moglibyśmy rozpatrywać, co najmniej w dwóch aspektach”.

– Wydają się być bardzo istotne i kategoryczne w dorobku Radia Maryja wobec wspólnoty Kościoła, ale również wspólnoty narodu. To jest aspekt ewangelizacyjno-duchowy oraz aspekt czysto formacyjno-wspólnotowy, który również wybrzmiewa troszkę innymi aktywnościami, inicjatywami i dziełami Radia Maryja. […]Radio Maryja wniknęło w krwiobieg życia wspólnoty Kościoła i narodu w sposób niebywale czytelny i soczysty takim ładunkiem mocy, który związany jest z niezłomnością wiary, gorącą miłością Ojczyzny, ale i troską o bliźniego. To wyraża się w tym aspekcie ewangelizacyjno-duchowym i aspekcie formacyjno-wspólnotowym – wskazał.

Mówiąc o aspekcie ewangelizacyjno-duchowym zaznaczył, że chodzi przede wszystkim o „upowszechnienie dobrej nowiny”. „Jest to przecież rzecz niebywale ważna i istotna, jakim jest upowszechnianie nauczania Kościoła powszechnego” – dodał socjolog.

– To są bieżące relacje z życia Kościoła powszechnego, nauczania poszczególnych papieży. Przecież właśnie to medium, Radio Maryja jest tym, które najbardziej rzetelnie, najbardziej dynamicznie i wiernie przekazuje informacje i transmisje z bardzo istotnych wydarzeń dla Kościoła powszechnego. Mam wrażenie (…), że jest jeszcze jedna przestrzeń, o której koniecznie trzeba powiedzieć. To jest ten nurt nowej ewangelizacji, to jest wybudzenie z letargu wiary, to jest podejmowanie inicjatyw w solidarności i pomocniczości Kościołowi w potrzebie, czy solidarności międzyludzkiej, ale też wybudzenie giganta, jakim jest życie wspólnoty parafialnej właśnie z letargu wiary, właśnie z takiej religijności letniej – stwierdził.

Gość Radia Maryja nawiązał również do aspektu formacyjno-wspólnotowego. „To jest przecież formowanie postaw aktywnych, zaangażowanych w sprawy wspólnoty Kościoła, w sprawy wspólnot parafii, Ojczyzny oraz sąsiedztwa” – wskazał.

– Zgodnie z takim zawołaniem – nie bądź obojętny, zrób coś, zadziałaj, samo się nie zmieni, musisz włączyć się w nurt żywego Kościoła, żywej tkanki narodu i podejmować ten trud. To jest zachęta, to jest sformułowanie i to jest budowanie wspólnoty dzięki przesłaniu Radia Maryja. Jest to edukacja historyczno-obywatelska. Przecież postawa patriotyzmu, społecznej i obywatelskiej uczciwości jest nieustannie promowana w Radiu Maryja poprzez rozmaite programy, rozmowy, dyskusje, gdzie każdy z nas, radiosłuchacz, obywatel, wierzący czy niewierzący może się włączyć w nurt dyskusji, ale nie sama dyskusja jest istotna, tylko pobudzenie ludzi do tego, aby zmieniali własne postawy i to się dokonuje za pośrednictwem Radia Maryja – mówił prof. Jacek Kurzępa.

Całą rozmowę z prof. Jackiem Kurzępą w piątkowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 2 grudnia 2017

Autor: mj

Tagi: prof. Jacek Kurzępa Radio Maryja XXVI Rocznica Powstania Radia Maryja