Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Więzi rodzinne po raz kolejny okazały się najpewniejszą tarczą antykryzysową

Treść

W trudnym czasie rodzina powróciła jako najpewniejszy w trudnych czasach kapitał społeczny. Więzi rodzinne po raz kolejny okazały się najpewniejszą tarczą antykryzysową. W kolejnych miesiącach nie utracą tego charakteru – powiedział w felietonie z cyklu „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja prof. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Prof. Grzegorz Kucharczyk na wstępie zaznaczył, że „czas zarazy jest wielkim >>sprawdzam<<. Jakby jakaś potężna ręka usuwała ze sceny świata wszystkie niepotrzebne rekwizyty, będące produktem różnych mód oraz ideologii”.

– Powracają natomiast wartości, takie jak rodzina i państwo narodowe, a więc instytucje i zjawiska społeczne, które były do tej pory traktowane jako zamknięta przeszłość w świecie pewnie zmierzającym do końca swojej historii, tj. znajdującym swoje spełnienie, jak mówiono w jedynym słusznym ustroju oraz ideologii liberalnej demokracji – wskazał profesor Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Felietonista zauważył, że w ostatnich tygodniach „powróciło państwo narodowe, które okazało się najpewniejszym szańcem obrony w czasach zarazy. Tak zwana wspólnota międzynarodowa pokazała natomiast swoją słabość”.

– Ani Unia Europejska, ani Światowa Organizacja Zdrowia – molochy dysponujące miliardami euro i dolarów – nie zapaliły na czas czerwonego światła ostrzegającego przed pandemią, ani nie zorganizowały właściwego systemu wzajemnej pomocy – zauważył prof. Grzegorz Kucharczyk.

Powróciła rodzina jako najpewniejszy w trudnych czasach kapitał społeczny – akcentował historyk.

Więzi rodzinne po raz kolejny okazały się najpewniejszą tarczą antykryzysową. W kolejnych miesiącach nie utracą tego charakteru – podkreślił.

Profesor Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk zwrócił także uwagę na społeczne akcje, realizowane m.in. pod hashtagami #NieKłamMedyka”.

– Jesteśmy świadkami wielkiego powrotu prawdy. Dostajemy poglądową lekcję, że prawda ma moc uzdrawiającą i wyzwalającą nie tylko w sensie duchowym, ale ma także swoją wartość społeczną. Przekonujemy się bowiem, że tylko postępując w prawdzie i unikając kłamstwa, możemy uratować swoje zdrowie i życie oraz zdrowie i życie innych ludzi – powiedział felietonista.

Cały felieton prof. Grzegorza Kucharczyka z cyklu „Spróbuj pomyśleć” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 5 kwietnia 2020

Autor: mj

Tagi: prof. Grzegorz Kucharczyk tarcza antykryzysowa