Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Ks. kard. S. Wyszyński zaznaczał, że warunkiem trwałego odrodzenia narodu jest odnowa polskich sumień

Treść

Ks. kard. Stefan Wyszyński wielokrotnie powtarzał, że warunkiem realnego i trwałego odrodzenia narodu polskiego jest odnowa polskich sumień – zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym. W tym kontekście wskazywał na konieczność obudzenia zaangażowania na rzecz powstrzymania fali przemocy wobec życia osób nienarodzonych – powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, w felietonie „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja.

28 maja wspominaliśmy 40. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia. Ks. kard. Stefan Wyszyński w okresie II wojny światowej i komunizmu przybliżał Polaków do Boga i dawał nadzieję na wolność. Internowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa napisał formułę Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. [czytaj więcej

– Niemal 10 lat po śmierci ks. kard. Stefana Wyszyńskiego do Polski przybył św. Jan Paweł II ze swoją pierwszą pielgrzymką po oficjalnym ogłoszeniu upadku komunizmu. Głoszone podczas jej trwania nauczanie można potraktować jako potwierdzenie najwyższym autorytetem następcy św. Piotra nauczania Prymasa Tysiąclecia, które formułował przez ostatnie miesiące swojego życia. To był szczególny czas. Trwał karnawał „Solidarności”. W tym przełomowym dla Polski okresie prymas Wyszyński przedstawiał najważniejsze zasady budowania prawdziwej wolności, godnej ochrzczonego narodu – powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk.

W lutym 1981 r. w Gnieźnie ks. kard. Stefan Wyszyński mówił o konieczności zerwania z programowaną – jak mówił prymas – „zimnicą wobec Boga”.

– W ten sposób ks. Kardynał określał ideologię i politykę laicyzmu, która przez reżim komunistyczny w czasach PRL-u realizowana była pod hasłem tzw. rozdziału Kościoła od państwa. Słowa Prymasa Tysiąclecia doskonale korespondują z nauką św. Jana Pawła II, który w 1991 r. w Lubaczowie obnażał zakłamanie forsowanego przez środowiska lewicy laickiej hasła tzw. neutralności światopoglądowej państwa. Ojciec Święty podkreślał, że w tym przypadku nie chodzi o neutralność, tylko próbę ideologizacji politycznie umotywowanego programu usunięcia wymiaru świętości ze wszystkich sfer życia społecznego – zwrócił uwagę autor felietonu.

Historyk przypomniał, że „prymas Wyszyński wielokrotnie powtarzał, że warunkiem realnego i trwałego odrodzenia narodu polskiego jest odnowa polskich sumień – zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym”.

– W tym kontekście wskazywał na konieczność obudzenia zaangażowania na rzecz powstrzymania fali przemocy wobec życia osób nienarodzonych. W ten sam sposób program trzeciej niepodległości kreślił w 1991 roku św. Jan Paweł II, wzywając nas do oparcia jej o skałę Dekalogu. Ostro, podniesionym głosem, protestował przeciwko utożsamianiu wolności z prawem do deprawowania lub zabijania najsłabszych – powiedział.

Prof. Grzegorz Kucharczyk zaznaczył, że rocznica śmierci ks. kard Stefana Wyszyńskiego „to dobra okazja, by przypomnieć sobie nauczanie dwóch wielkich pasterzy Kościoła i dwóch dalekowzrocznych mężów stanu”.

– To także okazja do podjęcia refleksji, dlaczego zarzuciliśmy przedstawiony przez nich program budowania trzeciej niepodległości i co trzeba zrobić, aby do niego powrócić – wskazał felietonista.

Cały felieton autorstwa prof. Grzegorza Kucharczyka dostępny jest [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 29

Autor: mj

Tagi: ks. kard. Stefan Wyszyński prof. Grzegorz Kucharczyk