Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] P. Sałek: Prezydent A. Duda świetnie zawsze czuje się między swoimi wyborcami, czy zwykłymi ludźmi. Na pewno dla niego ta konwencja też była specyficzna

Treść

Pan prezydent świetnie czuje się zawsze między swoimi sympatykami, wyborcami, czy też zwykłymi ludźmi. Na pewno dla niego ta konwencja też była specyficzna, dlatego że przez te 2,5 h musiał przedstawić założenia całego swojego programu wyborczego, ponieważ była to konwencja programowa. To nie było łatwe. Trzeba było o wszystkim powiedzieć. Panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie to się świetnie udało – powiedział na antenie TV Trwam w programie „Polski punkt widzenia” Paweł Sałek doradca prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.

Dodatek solidarnościowy dla tych, którzy utracili pracę z powodu koronawirusa, podniesienie zasiłku dla bezrobotnych, utrzymanie kluczowych programów społecznych, a także utworzenie polskiego funduszu medycznego – to zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, przedstawione w trakcie piątkowej konwencji programowej. [czytaj więcej]

Prezydencki doradca zwrócił uwagę, iż konwencja prezydenta Andrzeja Dudy była bardzo nietypowa z racji na epidemię koronawirusa.

– Pan prezydent świetnie zawsze czuje się między swoimi sympatykami, wyborcami, czy też zwykłymi ludźmi. Na pewno dla niego ta konwencja też była specyficzna, dlatego że przez te 2,5 h musiał przedstawić założenia całego swojego programu wyborczego, ponieważ była to konwencja programowa. To nie było łatwe. Trzeba było o wszystkim powiedzieć. Panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie to się świetnie udało. Natomiast niestety ta konwencja – w tej przemowie i propozycjach, które zostały przedstawione przez pana prezydenta – trwała dłużej niż zwykle. Ona była zupełnie inną konwencją niż te, które do tej pory widzieliśmy – podkreślił.

Gość TV Trwam wskazał, że podczas konwencji „prezydent zarysował wszystkie sprawy związane z kontynuacją swojej prezydentury, która się kończy w tym roku”.

–  To, co zaproponował i podkreślił prezydent RP, to utrzymanie i zabezpieczenie Polaków, jeśli chodzi o sprawy socjalne – utrzymanie „500 plus”. Kolejne propozycje związane z tarczą antykryzysową z racji tego trudnego okresu i kryzysu gospodarczego. Także cały segment związany z bezpieczeństwem międzynarodowym, gdzie były pokazane polskie sukcesy na arenie międzynarodowej i to wszystko, co w obszarze obronności udało się Polsce zrealizować. Sprawy związane z bezpieczeństwem energetycznym i podkreślenie tego, że Polska coraz bardziej staje się niezależnym państwem. A także sprawy związane z ochroną środowiska. Pan prezydent powiedział o sprawiedliwej transformacji. O tym, że będziemy musieli i chcemy wykorzystywać węgiel jako podstawowe zabezpieczenie energetyczne naszego kraju, ale także musimy inwestować w odnawialne źródła energii i dbać o powietrze. Takie programy jak: „Mój prąd” czy „Czyste powietrze” będą Polakom pomagać w tym, żeby nasze środowisko, było czystsze, a jednocześnie, żeby Polska mogła rozwijać się w sposób zrównoważony – zaznaczył Paweł Sałek.

Prezydent Andrzej Duda podczas konwencji zaproponował podwyższenie zasiłku dla osób bezrobotnych do 1300 zł brutto oraz dodatek solidarnościowy.

– To jest propozycja pana prezydenta, która wynika z troski o Polaków i o to, żeby ci, którzy ewentualnie utracą pracę mieli możliwość dodatkowych pieniędzy na utrzymanie. Dlatego, że państwo powinno się wykazać w tym trudnym okresie związanym z epidemią troską o swoich obywateli. Szczególną troską. To są propozycje, które będzie musiał przygotowywać rząd i będzie musiał je wdrażać – powiedział gość programu „Polski punkt widzenia”.

Paweł Sałek podkreślił, że prezydent Andrzej Duda „dzisiaj występuje w dwóch formach, tj. forma i kandydata na urząd prezydenta ze względu na kampanię wyborczą, a także jako urzędujący prezydent”.

– Ta konwencja wyborcza miała ten walor, gdzie kandydat przedstawiał swoje propozycje i pomysły na przyszłość dla Polski. (…) W zależności od tego jak będzie się rozwijać sytuacja na rynku pracy i w zależności od tego, jak będą wyglądały te okoliczności w najbliższym czasie, w przeciągu najbliższych miesięcy, zarówno rząd jak i państwo musi w sposób elastyczny reagować na poszczególne trudności, które się pojawiają. (…) Trzeba działać w ten sposób, że te skutki negatywne dla polskich pracowników, dla polskiej gospodarki, – i najgorszy skutek, jeśli ktoś jest bez pracy – żeby tym czynnikom przeciwdziałać – wskazał prezydencki doradca.

Prezydent Andrzej Duda podczas piątkowej konwencji wyborczej obiecał rolnikom zrównanie dopłat do średniej unijnej.

– To nie jest prosta sytuacja, żeby polski rolnik miał te dopłaty tej wysokości, co średnia unijna czy te bogate państwa Unii Europejskiej. Natomiast rzeczą bardzo ważną jest to, żeby dążyć do tego, by te dopłaty mogły być zrealizowane. Kluczową rolę odgrywa rząd, ponieważ rząd prowadzi negocjacje, jeśli chodzi o współpracę z Komisją Europejską. Jesteśmy przed nowym budżetem unijnym. Jesteśmy przed nowym planem tzw. wieloletnich ram finansowych – podsumował Paweł Sałek.

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: Andrzej Duda Paweł Sałek wybory prezydenckie