Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Nadkom. K. Dankowski o zmianach w ruchu drogowym: Zalecamy, aby zwłaszcza na początku funkcjonowania przepisów próbować nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą, żeby mieć pewność, że nawzajem się widzimy

Treść

Pieszy musi mieć na względzie, że zahamowanie pojazdu zajmuje pewien czas. Pojazdy są kierowane przez ludzi i oni też muszą mieć możliwość zareagowania. Zalecamy, aby zwłaszcza na początku funkcjonowania przepisów próbować nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą, żeby mieć pewność, że nawzajem się widzimy – powiedział nadkom. Krzysztof Dankowski, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Toruniu, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać zmiany w ruchu drogowym. Przedstawił je nadkom. Krzysztof Dankowski.

– Oprócz nowych zmian, które dotyczą przemieszczania się ruchu pieszych, także wspomaganego elektryką, wiemy już, że od 1 czerwca bieżącego roku wejdą dodatkowe zmiany (…). Ustawodawca określił pierwszeństwo pieszego. Do tej pory pieszy, który znajdował się na przejściu, miał pierwszeństwo przed pojazdem, a teraz będzie tak, iż pieszy, który będzie wchodził na przejście, również jego wejście będzie uprzywilejowane przed pojazdem – objaśnił gość „Aktualności dnia”.

Piesi nie będą już mogli przechodzić przez pasy, będąc wpatrzonym w ekran telefonu.

– Często spotykaliśmy się z przekazami, że piesi korzystający z urządzeń elektronicznych: telefonów, tabletów byli tak mocno zaabsorbowani, że niekiedy nie zwracali uwagi na przeszkody, nawet idąc chodnikiem, i doprowadzali do śmiesznych lub niebezpiecznych sytuacji. Ustawodawca wskazał, że pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu albo innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia na przejście lub pokonywania go w sposób, który ograniczałby jego skupienie na otoczeniu – powiedział policjant.

Dalej obowiązywać będzie przepis, który nakazuje pieszemu zachowanie bezpieczeństwa przed wejściem na przejście dla pieszych.

– Chodzi po prostu o to, że pieszy musi mieć na względzie, że zahamowanie pojazdu zajmuje pewien czas. Pojazdy są kierowane przez ludzi i oni też muszą mieć możliwość zareagowania. Zalecamy, aby zwłaszcza na początku funkcjonowania przepisów próbować nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą, żeby mieć pewność, że nawzajem się widzimy – wskazał zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Toruniu.

Kolejna zmiana dotyczy obowiązującego limitu prędkości.

– W zasadzie zostaliśmy jednym z ostatnich państw Unii Europejskiej, w którym mieliśmy rozdwojoną prędkość na obszarze zabudowanym w odniesieniu do pory nocnej i dziennej. Zmiana, która niebawem wejdzie w życie, spowoduje to, iż prędkość zostanie wyrównana i będzie wynosić 50 kilometrów na godzinę. Wszędzie tam, gdzie znaki będą zmieniały prędkość, dalej będą obowiązywać – mówił nadkom. Krzysztof Dankowski.

Ostatnią dużą zmianą jest zwalczanie tzw. jazdy na zderzaku.

– Ustawodawca wskazał, że na drogach, po których poruszamy się ze znaczną prędkością, czyli po drodze ekspresowej lub autostradzie (…) z urzędu będzie obowiązek zachowania bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu. Wyjątkiem oczywiście będzie sytuacja, w której będziemy go wyprzedzać. Liczy się to w ten sposób, że jeżeli poruszamy się autostradą z prędkością 140 kilometrów na godzinę, to odstęp wynosić 70 metrów, przy 120 kilometrach na godzinę, będzie to 60 metrów – podsumował gość Radia Maryja.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem nadkom. Krzysztofa Dankowskiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 26

Autor: mj