Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Min. P. Czarnek o nowelizacji ustawy Prawo oświatowe: Jesteśmy po długiej rozmowie z panem prezydentem. Wydaje się, że wszystkie wątpliwości zostały rozwiane

Treść

Ustawa trafi teraz do prezydenta na biurko, a jesteśmy po długiej rozmowie z panem prezydentem. W związku z powyższym wydaje się, że wszystkie wątpliwości zostały rozwiane – powiedział o nowelizacji ustawy Prawo oświatowe w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Szef Ministerstwa Edukacji i Nauki odniósł się do informacji o wcześniejszym powrocie do szkół klas V-VIII.

– Decyzję, by do końca lutego najstarsze roczniki w szkołach podstawowych (od V klasy wzwyż i szkoły ponadpodstawowe) z uwagi na V falę koronawirusa były na nauce zdalnej podjęliśmy dosłownie 12 dni temu. Na szczęście przewidywania niektórych ekspertów nie sprawdziły się. Widzimy wyhamowanie tej fali, dlatego pojawiła się możliwość powrotu do nauki stacjonarnej od 21 lutego, a nie od 28 lutego – wskazał prof. Przemysław Czarnek.  

Szef resortu edukacji i nauki podkreślił, że poluzowanie restrykcji poprawi pracę szkół.

– Minister Niedzielski, z uwagi na lepszą sytuację pandemiczną niż spodziewali się niektórzy eksperci, zniósł tzw. kwarantannę z kontaktu. To spowoduje, że również takie incydentalne przechodzenia pojedynczych klas na naukę zdalną nie będą się zdarzały, albo będą się zdarzały niezwykle rzadko – powiedział gość „Aktualności dnia”.

– Organizacja nauki w szkołach będzie na zdecydowanie na wyższym poziomie. Będzie to bardziej dogodne dla dzieci, nauczycieli, dyrekcji i rodziców – dodał.

Polityk zaznaczył, że tegoroczne egzaminy nie będą zmieniane pod względem poziomu trudności.

Prof. Przemysław Czarnek odniósł się również do przygotowań w związku z wprowadzeniem do szkół nowego przedmiotu „Historia i teraźniejszość”.

– Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Jesteśmy po konsultacjach. Będziemy mieć ten przedmiot w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych już od 1 września 2022 roku. Jest niezwykle ważny, bo pokazujący prawdę o polskiej historii, o polskich dziejach w 2. połowie XX wieku. To jest konieczne po to, żeby nie można było swobodnie manipulować młodym pokoleniem – wskazał minister.

Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, m.in. wzmacniającej rolę kuratorów oświaty i zmieniającej zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach. Trafi ona teraz do prezydenta.

Ustawa trafi teraz do prezydenta na biurko, a jesteśmy po długiej rozmowie z panem prezydentem. W związku z powyższym wydaje się, że wszystkie wątpliwości zostały rozwiane – akcentował prof. Przemysław Czarnek.

Szef resortu edukacji i nauki podkreślił, że będą miały miejsce zmiany w Karcie nauczyciela.

Mamy nowy projekt ustawy, który jest już gotowy. […] Będziemy proponować z jednej strony duże podwyżki dla nauczyli, a z drugiej strony zmiany systemowe. Niestety, nie są one tak korzystne jak proponowaliśmy i których nie chciała przyjąć strona związkowa […], ale to też będą zmiany zdecydowanie na korzyść nauczycieli –  zapewnił gość Radia Maryja.

Całość rozmowy z ministrem Przemysławem Czarnkiem w audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: prawo oświatowe prof. dr hab. Przemysław Czarnek Szkoła