Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Min. M. Wójcik: Od dłuższego czasu współpracujemy z ekspertami, którzy pokazują, w jakich polach należałoby poczynić działania, żeby zabezpieczyć Polskę od strony energetycznej

Treść

Na kolejnym posiedzeniu Rady Ministrów będziemy rozmawiać na temat inwestycji w górnictwo węgla kamiennego. Od dłuższego czasu współpracujemy z ekspertami, którzy pokazują, w jakich polach należałoby poczynić działania, żeby przede wszystkim zabezpieczyć Polskę od strony energetycznej. Chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, czyli jak spowodować, żeby węgiel był jeszcze tańszy, niż jest (…). W związku z tym przygotowaliśmy cały pakiet propozycji – oznajmił minister Michał Wójcik, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wiceprezes Solidarnej Polski, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Podczas posiedzenia rządu został poruszony temat inwestycji w polskie górnictwo. Wątek ten będzie kontynuowany na kolejnym posiedzeniu Rady Ministrów. Inwestycja w górnictwo węgla kamiennego pomoże przede wszystkim w zabezpieczeniu Polski od strony energetycznej.

Oczywiście ta informacja się pojawiła, więc dyskusja będzie kontynuowana na kolejnym posiedzeniu Rady Ministrów. Będziemy rozmawiać na temat inwestycji w górnictwo węgla kamiennego. Od dłuższego czasu współpracujemy z ekspertami, którzy pokazują, w jakich polach należałoby poczynić działania, żeby przede wszystkim zabezpieczyć Polskę od strony energetycznej. Chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, czyli jak spowodować, żeby węgiel był jeszcze tańszy, niż jest (…). W związku z tym przygotowaliśmy cały pakiet propozycji. Dotyczą one inwestycji w nowe złoża, a jest to coś, co powinno być zrobione. Jako Solidarna Polska obiecaliśmy górnikom, że będziemy rozmawiać zarówno z nimi, ale także z tymi, którzy pracują w sektorze okołogórniczym, mieszkają na Śląsku (…). Zrobimy wszystko, aby zacząć inwestycje w zupełnie nowych obszarach – mówił minister Michał Wójcik.

W wielu polskich kopalniach występują jeszcze duże złoża węgla o wysokiej jakości.

W kopalni Ziemowit Głęboki mamy 130 mln ton wysokiej jakości węgla, który może być wydobyty dla ciepłownictwa czy odbiorców indywidualnych. Czas dojścia do tych złóż wynosi kilka lat, ale kopalnia Ziemowit będzie fedrowała jeszcze przez około dziewięć lat, więc w tym czasie ta inwestycja powinna być prowadzona, żeby zabezpieczać nas na całe lata. W międzyczasie w tej kopalni można prowadzić działania w złożu Imielin Północ. Tam w ciągu kilkunastu miesięcy możemy dojść do złoża, gdzie jest 19 mln ton węgla. W Sośnicy są dwa potężne złoża, kopalnia Makoszowy, gdzie możemy pozyskać od razu nawet do 7 mln ton. To nie jest kopalnia metanowa, znajduje się tam bardzo wysokiej jakości węgiel. Tam w tej kopalni jest jeszcze 170 mln ton w dobrej jakości. Potężne złoże w kopalni Bolesław Śmiały – tam jest 80 mln ton węgla energetycznego. Na końcu podam przykład kopalni Wujek, która jest częścią kopalni Staszic. To bardzo symboliczna kopalnia, gdzie są złoża i to bardzo dobrej jakości – wskazał sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Solidarna Polska walczy o zawieszenie pakietu ETS. Dzięki temu ceny energii byłyby niższe, a co za tym idzie, ceny surowców zaczęłyby spadać. Unia Europejska nie jest przychylna tym propozycjom, ponieważ obecnie do tego systemu zostały dopuszczone firmy finansowe.

Solidarna Polska przygotowała projekt w tym zakresie i przedstawiła go kilka dni temu. Jest to projekt zawieszający pakiet ETS, czyli chodzi o uprawnienia do emisji CO2. Jeżeli dzisiaj mówimy rzeczywiście o wysokich cenach energii, to przekłada się to naturalnie na ceny produktów. Musimy pamiętać, że bardzo duży procent z tego to jest Unia Europejska. Jeżeli ten pakiet zostanie zlikwidowany, to z dnia na dzień ceny energii spadną, a co za tym idzie, spadną również ceny żywności. Na to UE nie chce się zgodzić. Solidarna Polska apeluje przynajmniej zawieszenie tego systemu na bieżący trudny czas. W tej chwili UE nie chce się na to zgodzić, ponieważ do tego systemu dopuszczone zostały wielkie firmy finansowe, które zabezpieczają swoje pozycje w tym systemie – zaznaczył wiceprezes Solidarnej Polski.

Oprócz systemu ETS Polska zmaga się także z problemem dotyczącym wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Żaden przepis traktatu nie mówi o tym, żeby uzależnić wypłatę środków unijnych od praworządności, jeżeli procedura w traktatach była przewidziana i na to się zgodziliśmy, podpisując je, to była procedura z art. 7, ale żeby ta procedura zadziałała, to na końcu wszystkie kraje członkowskie musiałyby się na nią zgodzić. Oni wiedzą, że nie wszystkie się zgodzą, więc stworzyli sobie swoją procedurę pozatraktatową, oczywiście tutaj nie ma co liczyć na TSUE. Dzisiaj mamy sytuację bardzo trudną, ponieważ środki, które są należne Polakom, to nie są pieniądze unijne, to są polskie pieniądze – rzekł gość „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę z ministrem Michałem Wójcikiem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj