[TYLKO U NAS] Min. M. Dworczyk: Nie ma żadnych planów, żeby zamykać sklepy, supermarkety czy dyskonty. Zwracam się z apelem o spokój i zdrowy rozsądek
Treść
Nie ma żadnych planów, żeby zamykać sklepy, hipermarkety, supermarkety, dyskonty. Zwracam się z apelem o spokój i zdrowy rozsądek. Jeśli chodzi o kwestię żywności, to mamy zabezpieczone takie ilości żywności czy to długoterminowej, czy krótkoterminowej, że na pewno nie będzie z tym problemu. – mówił w środowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w środę pandemię nowego koronawirusa z Chin, alarmując o rosnących zakażeniach na świecie i niezdecydowanych działaniach rządów. Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył, że koronawirus może być określany jako pandemia. [czytaj więcej]
Michał Dworczyk zwrócił uwagę, że rząd Mateusza Morawieckiego od początku bardzo poważnie podchodzi do sytuacji związanej z koronawirusem.
– My o tym mówiliśmy. Pan minister prof. Łukasz Szumowski mówił o tym, że ten wirus do Polski trafi. Teraz poświęcamy środki i siły na to, żeby zapobiec gwałtownemu rozprzestrzenianiu się. To, co się zdarzyło we Włoszech było efektem zaniedbań. My tych zaniedbań chcemy uniknąć. Wykonujemy działania wyprzedzające. Jako pierwsi w Europie wprowadziliśmy kontrolę sanitarną. Dzisiaj na każdym przejściu granicznym osoby podróżujące transportem zbiorowym są weryfikowane – powiedział szef kancelarii premiera.
Większość osób zarażonych w Polsce koronawirusem, to osoby, które przyjechały zarażone bądź zaraziły się od osób przyjeżdżających do Polski.
Premier spotkał się w środę z prezydentami miast i marszałkami województw. Rząd uruchomił już ponad 470 mln zł na walkę z koronawirusem. Mateusz Morawiecki średnio raz w tygodniu w ramach wideokonferencji będzie odbywał konsultacje z samorządowcami. [więcej]
– Nie wykluczamy żadnego scenariusza. W czwartek odbędzie się kolejne posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzenia Kryzysowego. Najważniejsze jest zachowanie spokoju i kierowanie się zdrowym rozsądkiem. Prowadzimy szeroką akcję informacyjną. Trzeba po prostu przestrzegać pewnych zasad, które nie zawsze są proste. Jesteśmy przyzwyczajani, że jak się spotykamy, podajemy sobie ręce. Wydaje się rzecz drobna dla wielu osób, a okazuje się, że to jest szalenie ważne, żeby witać się przez skinienie głowy, uśmiechem, wypowiedzeniem: dzień dobry – podkreślił Michał Dworczyk.
Rząd zawiesza zajęcia w szkołach i na uczelniach wyższych. Od czwartku zamknięte zostaną też muzea, kina i teatry. Dzieci, młodzież i osoby starsze powinny pozostać w domach. Wszyscy są proszeni o unikanie masowych spotkań i przede wszystkim dbanie o higienę. [zobacz więcej]
– Nie wiemy, co będzie działo się po tych dwóch tygodniach. Być może, miejmy nadzieję, że po tych dwóch tygodniach będzie można przywrócić szkołom normalne funkcjonowanie. A jeżeli sytuacja będzie się pogarszała, czyli przyrost zachorowań będzie następował w sposób bardzo widoczny, być może trzeba będzie przedłużyć ten okres zamknięcia: żłobków, przedszkoli, szkół, szkół średnich i uczelni wyższych. (…) Mamy wielu wspaniałych nauczycieli i jestem przekonany, że oni będą mobilizować uczniów i wspólnie nadrabiać te zajęcia. W czasie tej dwutygodniowej przerwy szereg nauczycieli będzie prowadziło – na ile to możliwe – nauczanie zdalne. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje cały cykl programów, który razem z Telewizją Polską będzie emitowany, będzie dostępny też na YouTube. Ten czas nie będzie stracony, jeśli uczniowie zachowają pewną dyscyplinę, jeśli rodzice dopilnują uczniów. Jest to pewne utrudnienie, ale jest to utrudnienie obiektywne – wskazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jak akcentował gość programu „Polski punkt widzenia” najważniejsze jest to, by wszyscy obywatele zachowywali się odpowiedzialnie.
– Jeden z naukowców, który badał przypadek początku rozprzestrzeniania się tego wirusa w Chinach, w Wuhan powiedział, że z wirusem może wygrać tylko społeczeństwo. Różne inne środki są pewnym dodatkiem, ale odpowiedzialna postawa obywateli jest sprawą fundamentalną. Apelujemy o to, żeby unikać miejsc, gdzie jest dużo osób, bo w sposób naturalny jest to zagrożenie większe zarażenia się albo zainfekowania innych. Czy trzeba wprowadzić całkowity zakaz funkcjonowania wszystkiego? To jest dzisiaj absolutnie zbyt daleko idący w przekonaniu rządu postulat – podkreślił.
– Każdy powinien zachowywać się w sposób roztropny. Szczególny jest apel do seniorów, żeby zwracali uwagę na miejsca, gdzie jest dużo osób. Wielki apel, żebyśmy pomagali seniorom, nie tylko rodziny, ale i organizacje pozarządowe – dodał Michał Dworczyk.
Na czwartek zaplanowane jest spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z organizacjami, które wspierają seniorów.
– Policjanci będą co najmniej raz na dobę kontrolować miejsce pobytu osoby objętej kwarantanną. Wprowadzenie metod ścisłej kontroli osób przebywających w przymusowej izolacji w związku z koronawirusem – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. [więcej]
– Co jakiś czas patrole policji odwiedzają taką osobę. Sprawdzają, czy te osoby są na miejscu. Policja nie wchodzi do domu. Puka, sprawdza, rozmawia przez drzwi. Są zachowane środki bezpieczeństwa po to, żeby ewentualnie funkcjonariusze się nie zarazili – powiedział szef kancelarii premiera.
Gość TV Trwam zwrócił uwagę, że kontrola policyjna jest potrzebna, gdyż były przypadki osób, które nie dostosowały się do zasad kwarantanny.
[Specustawa], która została wprowadzona, wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 dni dla rodziców dzieci do lat 8. Rodzice, którzy mają dzieci starsze, muszą poradzić sobie sami – wskazał Michał Dworczyk.
– Opieraliśmy się na obowiązujących do tej pory przepisach. I do tej pory w Polsce przepisy wyglądają dokładnie tak samo, że do 8 roku życia świadczenie w sytuacji opieki nad dzieckiem przysługuje. To jest bardzo poważne wyzwanie dla budżetu, dlatego że w tej chwili wprowadzenie tej 14-dniowej przerwy, to będzie kilka miliardów złotych dla budżetu wydatków, między 3-4 miliardy. To są nieplanowane wydatki, ale nadrzędną sprawą jest zdrowie Polaków i walka z tą chorobą – wyjaśnił.
Nie wiemy, co będzie się działo za dwa tygodnie oraz nie wiemy czy z związku z nieplanowanymi wydatkami potrzebna będzie nowelizacja budżetu. Możemy jedynie obserwować sytuacje w innych państwach i rozwój sytuacji w Polsce –podkreślił minister Michał Dworczyk.
– Nie ma żadnych planów, żeby zamykać sklepy, hipermarkety, supermarkety, dyskonty. Zwracam się z apelem o spokój i zdrowy rozsądek. Jeśli chodzi o kwestię żywności, to mamy zabezpieczone takie ilości żywności czy to długoterminowej, czy krótkoterminowej, że na pewno nie będzie z tym problemu. Widziałem sam ten ruch w sklepach. Te produkty na półkach będą uzupełnione. Pani minister Jadwiga Emilewicz jest w kontakcie z producentami, logistykami i tymi, którzy dostarczają żywność. Nie będzie większych problemów – podsumował szef kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego.
radiomaryja.pl
Źródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj
Tagi: koronawirus koronawirus w Polsce Michał Dworczyk sklepy