[TYLKO U NAS] Mec. M. Mossakowski: Zalecałbym składanie wniosku o zwrot nieruchomości, której nie wykorzystano zgodnie z celem wywłaszczenia. Nie dotyczy to tzw. reprywatyzacji
Treść
Zalecałbym składanie wniosku o zwrot nieruchomości z uwagi na stan faktyczny, z którego wynika, że nieruchomość nie została wykorzystana zgodnie z celem wywłaszczenia. Nie dotyczy to w żaden sposób składania wniosków o odszkodowanie, nie dotyczy to również spraw związanych z tzw. reprywatyzacją – wyjaśnił mecenas Michał Mossakowski w piątkowym wydaniu „Polskiego punktu widzenia” na antenie TV Trwam.
Do 14 maja br. można składać wnioski o zwrot przejętej przez państwo czy samorząd terytorialny nieruchomości do celów publicznych. Dotyczy to przypadków, gdy wspomniana nieruchomość stała się zbędna i wykorzystana w innym celu niż ten, który został określony w decyzji o wywłaszczeniu.
– Termin 14 maja br. dotyczy składania wniosków o zwrot nieruchomości, które zostały wywłaszczone na jakiś cel publiczny, a który to cel publiczny nie został zrealizowany. Nie dotyczy to w żaden sposób składania wniosków o odszkodowanie, nie dotyczy to również spraw związanych z tzw. reprywatyzacją. Chciałem to podkreślić, bowiem wiele osób, które nie są prawnikami, myli pewne pojęcia i chciałem być precyzyjny, żeby nie wprowadzać nikogo w błąd – zaznaczył Michał Mossakowski.
– Zalecałbym składanie wniosku o zwrot nieruchomości z uwagi na stan faktyczny, z którego wynika, że nieruchomość nie została wykorzystana zgodnie z celem wywłaszczenia. Czyli np. wywłaszczono nam nieruchomość pod budowę szkoły, a zamiast budowy szkoły ta nieruchomość została sprzedana bez zawiadomienia nas o tym, że nieruchomość stała się zbędna i jest zamiar jej wykorzystania niezgodnie z celem wskazanym w decyzji wywłaszczeniowej – powiedział mecenas.
Prawnik wyjaśnił, na czym polega wywłaszczenie i wskazał najczęstsze cele publiczne, dla których dokonywano przejęcia nieruchomości.
– Wywłaszczenie oznacza odjęcie własności, zabór nieruchomości, przejęcie własności przez państwo czy samorząd terytorialny na konkretny cel publiczny. Jest to chociażby budowa drogi. We wcześniejszych latach, zwłaszcza w okresie PRL-u, były to rozmaite cele: budownictwo mieszkalne, cele oświatowe, budowanie zakładów przemysłowych przez państwo. Chodzi o tego typu przypadki, w których zabrano nieruchomość, za którą przyznano odszkodowanie – tłumaczył gość TV Trwam.
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 9
Autor: mj