Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] M. Żołyniak: Gaz to nie jest luksus. Ma być dostępny dla każdego, kto chce z niego korzystać

Treść

Gaz to nie jest luksus. Ma być dostępny dla każdego, kto chce z niego korzystać, bo nie trzeba wtedy codziennie podkładać w piecu, a wystarczy mieć dostęp do błękitnego paliwa i nie martwimy się wtedy o nic. Musimy jednakże zadbać o bezpieczeństwo, bo często jest tak, że my o to bezpieczeństwo nie dbamy, a w szczególności o stan wewnętrznych instalacji gazu – powiedział Marian Żołyniak, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa, w środowym programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Marian Żołyniak omówił rolę, budowę i znaczenie Polskiej Spółki Gazownictwa.

– Polska Spółka Gazownictwa jest jednym z najważniejszych filarów polskiego górnictwa naftowego i gazownictwa. Odpowiadamy za dystrybucję i dostarczenie tego błękitnego paliwa dla odbiorców. Te 190 tysięcy kilometrów sieci gazowej należałoby podzielić na sieć niskiego, średniego, podwyższonego i wysokiego ciśnienia. To także stacje gazowe, stacje pomiarowe pierwszego i drugiego stopnia, a ich jest na tym terenie, którym zarządzamy, 8136. To 11500 pracowników, którzy codziennie wykonują swoją bardzo odpowiedzialną pracę. To 11 miliardów 750 milionów normalnych metrów sześciennego gazu, którego rocznie dystrybuujemy do 7 milionów 100 tysięcy odbiorców – wskazał prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.

Marian Żołyniak podkreślił, że gaz nie jest dobrem luksusowym i musi być dostępny dla każdego, niezależnie od stanu majątkowego czy statusu społecznego.

– Gaz to nie jest luksus. Ma być dostępny dla każdego, kto chce z niego korzystać, bo nie trzeba wtedy codziennie podkładać w piecu, a wystarczy mieć dostęp do błękitnego paliwa i nie martwimy się wtedy o nic. Musimy jednakże zadbać o bezpieczeństwo, bo często jest tak, że my o to bezpieczeństwo nie dbamy, a w szczególności o stan wewnętrznych instalacji gazu. To do nas należy, a nie do Polskiej Spółki Gazownictwa, żebyśmy regularnie, każdego roku, robili przegląd wewnętrznej instalacji gazu, czy to jako administratorzy, którzy zarządzamy budynkami, czy też jako posiadający indywidualne budynki. Musimy o to dbać, żeby to nie funkcjonowało na zasadzie „jakoś to będzie”. W tym roku było 21 wybuchów gazu: dziesięć propan-butan i dziesięć na wewnętrznej instalacji gazu spowodowanego właśnie tym, że nie dbamy o to, żebyśmy mieli urządzenia gazowe w należytym stanie technicznym – mówił gość TV Trwam.

Sieć gazownicza bardzo często ulega uszkodzeniu podczas nieostrożnych prac budowlanych.

– Z bólem serca muszę powiedzieć, że takich spraw dziennie jest kilka. Ludzie sobie bagatelizują. Najczęściej z samego rana przyjeżdża koparka i pierwsze uderzenie powoduje mechaniczne uszkodzenie gazociągu. To jest lekceważenie wszystkich podstawowych przepisów budowlanych i takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Codziennie, z pełną odpowiedzialnością to mówię, dochodzi do uszkodzeń czy zerwania sieci gazowej – zaznaczył prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.

radiomaryja.pl

Źródło: radiomaryja.pl, 19 grudnia 2019

Autor: mj