Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[[TYLKO U NAS] M. Ochman: Na pewno będzie zakończenie epidemii, ale nie będzie końca obaw, pewnej profilaktyki zachowań, których powinniśmy przestrzegać

Treść

Rzeczywiście aktualne wyniki, badania, ewentualne dane, które spływają do Ministerstwa Zdrowia, myślę, że nakłoniły ministra zdrowia do podjęcia decyzji o zakończeniu epidemii – powiedziała Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Już w poniedziałek (16 maja) zakończy się w Polsce stan epidemii. Natomiast, przynajmniej do września, obowiązywać będzie stan zagrożenia epidemicznego. Jednak nie wykluczone, że we wrześniu nastąpi kolejna fala koronawirusa.

– Ostatnie kilka lat pokazały i nauczyły nas, że rzeczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć i zapobiec epidemiom, ale i również zachowaniom, które moglibyśmy przewidywać – wskazała Maria Ochman.

Gość Radia Maryja odniosła się również do kwestii dużej ilości niewykorzystanych szczepionek, które są magazynowane.

– Ten problem jest ogromny (…) i musi zostać rozwiązany, bo wiadomo, że służba zdrowia potrzebuje w tej chwili większych środków finansowych na funkcjonowanie. Nie stać Polski na to, aby płacić za kolejne partie szczepionek. Natomiast trzeba się zastanowić, czy rzeczywiście zamawianie takich ilości było decyzją przemyślaną, ale też chcę przypomnieć, że jakiejkolwiek byśmy wtedy decyzji nie podjęli, to byliśmy pod dużą presją firm farmaceutycznych. (…) Rozliczając się z firmami farmaceutycznymi, trzeba pamiętać o tym, że firmy się nie wywiązywały z umowy – powiedziała przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

Rząd przedstawił kilka dni temu poprawioną wersję projektu modernizacji ustawy o modernizacji i poprawie efektywności lecznictwa. Nowy projekt, do którego odniosła się Maria Ochman, uwzględnia część uwag zgłoszonych w ramach konsultacji publicznych.

– Jest to bardzo ważny projekt, który powinien pomóc polskiemu szpitalnictwu i pacjentom. (…) Projekt, który był konsultowany społecznie kilkanaście miesięcy temu. To projekt, do którego wpłynęło kilka tysięcy uwag i większa ich część została uwzględniona. Tematem spornym była przede wszystkim kwestia zarządzani szpitalami. (…) Ustawa jest jednym z filarów działania szpitali. Dobrze, że ministerstwo uwzględniło poprawki – zwróciła uwagę gość audycji „Aktualności dnia”.

Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” wskazała, że koronawirus ukazał wszystkie słabości działania szpitali. Jednak zaznaczyła, że każdy obywatel ma prawo do leczenia, nawet jeżeli szpital jest źle koordynowany.

– Pandemia obnażyła nam wszystkie słabości. (…) Państwowe Ratownictwo Medyczne pokazuje, że jest to służba, choćby niektórzy nie wiadomo jak wierzgali, mówiąc, że to jest ochrona, to tak nie jest. To jest służba i obowiązek państwa wobec obywatela, który płaci składkę, a więc obywatel musi mieć gwarancję leczenia – powiedziała Maria Ochman.

Całość rozmowy można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 15

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj