Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] M. Machałek: Ustalamy szczegóły, żeby wypoczynek był zorganizowany dla jak największej liczby dzieci

Treść

Wraz z ministrem zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym wypracowaliśmy wspólnie rekomendacje, stąd wypoczynek dla dzieci jest możliwy i może być organizowany. Bardzo ważne jest, aby zorganizować taki wypoczynek, dlatego trzeba podziękować Andrzejowi Dudzie, z którym szczegółowo jesteśmy w kontakcie. Ustalamy szczegóły, żeby ten wypoczynek był zorganizowany dla jak największej liczby dzieci – powiedziała Marzena Machałek, wiceminister edukacji narodowej, podczas sobotnich „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Podczas sobotniej konwencji wyborczej w Stalowej Woli prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że polskie rodziny otrzymają na dziecko bon turystyczny o wartości 500 zł, który będzie można wykorzystać na wyjazdy wakacyjne. [czytaj więcej] Ma to związek z kryzysem, który dotknął branżę turystyczna w wyniku pandemii koronawirusa. Nie podano jeszcze informacji, czy bon miałby obowiązywać już od tegorocznych wakacji.

Marzena Machałek zwróciła uwagę, że bardzo długo trwały rozmowy z ministrem zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym na temat, czy tegoroczne wyjazdy wakacyjne dla dzieci będą w ogóle możliwe.

– Wypracowaliśmy wspólnie rekomendacje, stąd ten wypoczynek jest możliwy i może być organizowany. Widzę natomiast bardzo dużą ostrożność rodziców w zgłaszaniu dzieci na wypoczynek, szczególnie zorganizowany. Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznacza prawie 28 mln zł na organizację wypoczynku, który albo jest bezpłatny, albo jest dotowany dla dzieci, które pochodzą z rodzin, które mogą mieć jakieś kłopoty z organizacją wypoczynku (…). Bardzo ważne jest, aby zorganizować taki wypoczynek, dlatego trzeba podziękować Andrzejowi Dudzie, z którym szczegółowo jesteśmy w kontakcie. Ustalamy szczegóły, żeby ten wypoczynek był zorganizowany dla jak największej liczby dzieci – mówiła wiceminister.

W najbliższy poniedziałek o godz. 9.00 rozpoczną się matury, do których przystąpi około 350 tys. osób. Pierwszy pisemny egzamin to język polski na poziomie podstawowym. Ze względu na pandemię koronawirusa zrezygnowano z egzaminów ustnych.

– Zależało nam, aby wszystkie egzaminy się odbyły, ponieważ są to egzaminy zewnętrze i dają możliwość bardziej rzetelnej, sprawiedliwej rekrutacji. Matura jest bardzo mocno zapisana w tradycji polskiej edukacji, a egzamin zawodowy będzie pod koniec miesiąca w terminach zaplanowanych (…). Kumulacja tych wszystkich egzaminów w czerwcu nakazuje nam wielką ostrożność w zaplanowaniu organizacyjnym szkół. Zdajemy sobie sprawę, że egzamin maturalny musi się odbywać w reżimie sanitarnym, dlatego chcę podkreślić i poprosić, aby osoby chore czy w kwarantannie nie przychodziły na ten egzamin, będzie możliwość zdawania w dodatkowym terminie w lipcu. Ważne, by ten egzamin odbywał się w bezpiecznych warunkach – powiedziała gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z Marzeną Machałek w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 6

Autor: mj