Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz TChr: Niezmiernie potrzebne jest przypominanie roli i znaczenia przykazania ,,Nie zabijaj!"

Treść

30 lat temu w Radomiu św. Jan Paweł II mówił o porządku sprawiedliwości, przypominając zarazem, że tematem jego pielgrzymki jest „Dziesięć Słów Boga” – Dekalog. Podkreślał: „W samym centrum tego porządku leży przykazanie «nie zabijaj». Zakaz stanowczy i absolutny, który równocześnie afirmuje prawo życia każdego człowieka”. Niezmiernie potrzebne jest przypominanie roli i znaczenia tego przykazania. Przykazania „Nie zabijaj!” – zwracał uwagę ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, bioetyk, w swoim felietonie z cyku „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.

Tematem felietonu było V przykazanie Boże – „Nie zabijaj!” – w kontekście nauczania św. Jana Pawła II.

– Podejmujemy tę refleksję niemal w rocznicę ubiegłorocznych wydarzeń, kiedy to Trybunał Konstytucyjny nie uczynił nic innego, jak potwierdził tylko prawo do życia każdego obywatela Polski, każdego człowieka, także najsłabszych pośród słabych, najbardziej cierpiących pośród niemocnych. Potwierdził po prostu prawo do życia człowieka w naszej ojczyźnie – zwrócił uwagę kapłan.

Decyzja ta spotkała się – jak określił – z wręcz diabolicznym atakiem.

– Nie chcę do tego już wracać, ale przywołuję ten fakt po to, byśmy uświadomili sobie, jak bardzo ważne, jak niezmiernie potrzebne jest przypominanie roli i znaczenia tego przykazania. Przykazania „Nie zabijaj!” – mówił bioetyk.

W swoim nauczaniu wielki nacisk kładł na nie św. Jan Paweł II.

– 30 lat temu w Radomiu św. Jan Paweł II podejmował temat sprawiedliwości i jej głębokiego zrozumienia. Mówił o porządku sprawiedliwości, przypominając zarazem, że tematem jego pielgrzymki jest „Dziesięć Słów Boga” – Dekalog. Mówił: „W samym centrum tego porządku leży przykazanie «Nie zabijaj!». Zakaz stanowczy i absolutny, który równocześnie afirmuje prawo życia każdego człowieka, od pierwszej chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. Prawo to w sposób szczególny bierze w obronę ludzi niewinnych i bezbronnych. „Łaknąć i pragnąć sprawiedliwości” to znaczy czynić wszystko, aby to prawo było przestrzegane. Aby żaden człowiek nie stawał się ofiarą agresji na jego życie czy zdrowie” – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz, cytując papieża Polaka.

– Ojciec Święty umieszcza przykazanie „Nie zabijaj!” w elementarnym porządku sprawiedliwości. Niech to zainspiruje nas do przemyślenia tego związku. Jest to związek, który wymaga przemyślenia, ale też analizy – zaznaczył duchowny.

Dodał, że analiza ta będzie tematem jego następnego felietonu z cyklu „Myśląc Ojczyzna”.

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj