Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Genetyk prof. A. Kochański: Tak długo, jak nie postawimy etyki w centrum medycyny, będziemy ofiarami technologii

Treść

Etyka nie znajduje się w centrum dzisiejszej medycyny. Tak długo, jak nie postawimy etyki w centrum i nie zaczniemy stawiać pytań, zanim rozpoczniemy eksperymenty z technologią, będziemy ofiarami technologii – mówił w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Andrzej Kochański, genetyk.

Obserwujemy coraz większe oderwanie medycyny i nauki od etyki. Jako procedury medyczne próbuje się przedstawiać tzw. eutanazję, aborcję czy in vitro, eksperymentuje się też nad edycją genomu ludzkiego.

– Etyka nie znajduje się w centrum dzisiejszej medycyny, czasami jest gdzieś na peryferiach. (…) Tymczasem można powiedzieć, że właściwie od zarania etyka jest sercem medycyny – wskazał prof. Andrzej Kochański

Zamiast tego medycyna skupia się na technologii.

– Ciągle odpowiadamy sobie na pytanie, czy coś można zrobić, ale nie odpowiadamy sobie na pytanie, czy powinniśmy to robić. Na to pytanie odpowiada etyka – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Kierunek, w jakim zmierza współczesna medycyna, otwiera furtkę dla transhumanizmu. Więcej o tym nurcie można przeczytać w książce dr. Grzegorza Osińskiego, która jest dostępna w sklepie internetowym [splendor24].

– Właściwie zaczynamy mówić o gatunku, który by nazywał się homo cyber sapiens, człowieku sprzężonym z komputerami, ze sztuczną inteligencją, o człowieku, który będzie miał zmieniony genom, bo ktoś tak chce z jakichś powodów – bo tak chcieliby politycy, wojskowi czy po prostu ludzie, którzy chcieliby na tym zarobić. Tak długo, jak nie postawimy etyki w centrum i nie zaczniemy stawiać pytań, zanim rozpoczniemy [eksperymenty – dop. radiomaryja.pl] z technologią, będziemy ofiarami technologii – zwrócił uwagę genetyk.

Przykładem może być przypadek dysforii płciowej (której nie należy mylić z obojnactwem), kiedy to zamiast dociekania przyczyn i odpowiedniej terapii psychologicznej proponuje się „jedyne słuszne” rozwiązania, jakimi są terapia hormonalna oraz operacja tzw. korekty płci.

W kwestiach nowych technologii, lekarze muszą zadawać sobie pytania, co ta technologia jest w stanie przynieść pacjentowi. Podstawową zasadą etyki lekarskiej, zawartą w przysiędze Hipokratesa, jest bowiem „nie szkodzić”.

– Nie musimy nawet wnikać w głąb tych technologii. Musimy przede wszystkim nie tracić z pola widzenia naszego pacjenta i zastanowić się nad tym, co dla tego człowieka jest dobre i realizować tę pozornie prostą zasadę – wskazał prof. Andrzej Kochański.

Zaznaczył, że świat jest dziś tak zaburzony, iż potrzeba rozmawiać o sprawach, które jeszcze kilka pokoleń wstecz były oczywiste i nie wymagały dyskusji.

– Wróciliśmy do punktu, że musimy zacząć znowu rozmawiać o rzeczach podstawowych, jasnych dla naszych przodków. Teraz na ten temat słuchamy wykładów, bo taka jest potrzeba chwili – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 26

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj