[TYLKO U NAS] Dr Z. Kuźmiuk o unijnym porozumieniu ws. energii: To duży sukces Polski, osiągnięty wbrew stanowisku Niemiec i Holandii
Treść
W Brukseli zapadło porozumienie ws. energii. Decyzja ta – jak zaznaczył dr Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja – „to duży sukces Polski i osiągnięty wbrew (można powiedzieć) stanowisku Niemiec i Holandii”. Przypomniał, że to nasz kraj od wielu miesięcy zabiegał o ustalenie maksymalnych cen gazu importowanego do Unii Europejskiej.
Zakończył się dwudniowy szczyt unijnych przywódców w Brukseli. Jak zapewnił przewodniczący Rady Europejskiej, osiągnięto porozumienie w sprawie energii. Dodał także, że istnieje silne i jednomyślne zobowiązanie do wspólnego działania, aby osiągnąć trzy cele: niższe ceny, gwarancję bezpieczeństwa dostaw i kontynuację prac w celu zmniejszenia popytu.
– Jest przynajmniej porozumienie kierunkowe w sprawie tego, o co zabiegała – można powiedzieć – od paru miesięcy Polska, a mianowicie ustalenia maksymalnych cen gazu importowanego do Unii Europejskiej. Gaz – głównie na skutek działań Gazpromu – jeszcze w tamtym roku przed wojną podrożał i to znacznie (…), a to przekłada się na ceny energii elektrycznej na Zachodzie i także w Polsce, więc jest to rzeczywiście destabilizacja i duży udział tego czynnika, jeżeli chodzi o inflację – tłumaczył Zbigniew Kuźmiuk.
Przypomniał również, że głównym przeciwnikiem polskich rozwiązań były Niemcy i Holandia.
– Niemcy znaleźli się w bardzo trudnym położeniu, kiedy Rosja ostatecznie zakręciła gaz dla tego kraju, czego Niemcy nigdy sobie nie wyobrażali przy braku m.in. rezerw (…) Dla nich kupno gazu po każdej cenie jest atrakcyjne, bo chodzi o to, żeby ten gaz mieć, dlatego byli przeciwnikiem obecnego rozwiązania (…) To jest duży sukces Polski i osiągnięty wbrew – można powiedzieć – stanowisku Niemiec i Holandii, a jak wbrew stanowisku Niemiec, to i Komisja Europejska nie była specjalnie zainteresowana, żeby przygotować odpowiednie akty prawne i ich nie przygotowała. Dzisiaj ta decyzja kierunkowa Rady nakazuje Komisji to zrobić w najbliższym czasie z udziałem ministrów państw członkowskich, więc jest szansa, że ta propozycja nie będzie odbiegała od tego, na czym nam bardzo zależało – wyjaśnił.
Polityk zwrócił jednak uwagę, że druga propozycja Polski nie zyskała aprobaty innych państw.
– To jest sprawa zamrożenia ETS (pozwolenia na emisję). Tutaj niestety sojuszników nie mamy, bo tylko Polska ma duże udziały energii z węgla w miksie energetycznym, więc ta propozycja zawisła w powietrzu – zaznaczył.
Europoseł przedstawił także, jakie tematy w najbliższym czasie będą podejmowane przez Parlament Europejski.
– Przede wszystkim finiszujemy budżet na 2023 rok. To jest już drugi budżet z nowej perspektywy finansowej, ponieważ również opozycja mówi o blokowaniu tych środków z budżetu, co z oczywistych względów nie jest prawdą. Ten budżet funkcjonuje i są wypłacane pieniądze chociażby dla rolników w postaci dopłat bezpośrednich w 2021 roku, w tym roku zaliczki, więc dobrze by było, żeby jego ostateczny kształt w grudniu został przyjęty i wszystko wskazuje na to, że tak będzie – wskazał gość Radia Maryja.
Całą rozmowę z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl, 21
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj