Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Dr n. med. R. Spachacz: Właściwego podejścia, jeżeli nie wynika ono z właściwej formacji w zawodach medycznych, nie da się nauczyć. Służba zdrowia to powołanie i misja

Treść

Coraz więcej jest kształcenia w szkołach pielęgniarskich. Pielęgniarki mają stworzone coraz szersze warunki do rozwoju oraz co roku na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia ich płace wzrastają. Tak jak w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu coraz więcej osób podejmuje studia na kierunku pielęgniarstwo, co bardzo cieszy, tym bardziej że to studia licencjackie, a od przyszłego roku będą to studia magisterskie – powiedział dr n. med. Rafał Spachacz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupcy, kierownik Instytutu Nauk o Zdrowiu w AKSiM w Toruniu, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Analitycy przewidują, że nadchodzi kadrowe tsunami m.in. w zawodzie pielęgniarek. Pielęgniarki i położne w Polsce są coraz starsze. [czytaj więcej]

 

Wiadomo, że luka pokoleniowa, która była, tak szybko się nie wypełni, ale wygląda to coraz bardziej optymistycznie w kontekście przyszłości. Wiadomo, że społeczeństwo się starzeje. Zapotrzebowanie na usługi medyczne, na lekarzy, pielęgniarki, pielęgniarzy będzie coraz większe –  mówił gość „Aktualności dnia”.

Jak podkreślał dr n.med. Rafał Spachacz, „na przestrzeni lat zawód pielęgniarki był mało doceniany. Obecnie to się bardzo zmieniło”.

Coraz więcej jest kształcenia w szkołach pielęgniarskich. Pielęgniarki mają stworzone coraz szersze warunki do rozwoju oraz co roku na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia ich płace wzrastają. Tak jak w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu  coraz więcej osób podejmuje studia na kierunku pielęgniarstwo , co bardzo cieszy, tym bardziej że to studia licencjackie, a od przyszłego roku będą to studia magisterskie – zauważył gość Radia Maryja.

Warto podkreślić, że podejmowanie studiów wyższych i ustawiczne kształcenie, w tym podejmowanie kursów specjalistycznych, studiów podyplomowych i specjalizacji daje możliwość spełnienia.

Pani pielęgniarka czy pan pielęgniarz mogą pracować na bloku operacyjnym, na oddziale okulistycznym, ale także w żłobku, w przychodni POZ (podstawowa opieka zdrowotna), AOS (ambulatoryjna opieka specjalistyczna), więc mimo szerokiej specjalności każdy może znaleźć przestrzeń, w której najlepiej będzie starał się służyć drugiemu człowiekowi – zaznaczył gość audycji „Aktualności dnia”.

Wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka jest równie ważna, co kompetencje zawodowe. Tego uczy Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Właściwego podejścia, jeżeli nie wynika ono z właściwej formacji w zawodach medycznych, nie da się nauczyć. Służba zdrowia to jest powołanie, misja. (…) W tej pracy trzeba dać z siebie wszystko, żeby realnie służyć drugiemu człowiekowi – podsumował dr n.med. Rafał Spachacz.

Całą rozmowę z dr. n. med. Rafałem Spachaczem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 9 stycznia 2023

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj