Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Dr n. med. A. Zwolak: Otyłe dziecko oraz nastolatek to w 80 proc. przypadków otyły dorosły

Treść

Warto rozpoznawać nadwagę i otyłość, bo jest to równoznaczne z rozpoznaniem choroby i rozpoczęciem leczenia. Musimy wdrożyć intensywne działania wykrywające chorobę i promujące zdrowy styl życia. Niestety, otyłe dziecko oraz nastolatek to w 80 proc. przypadków otyły dorosły – powiedziała „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja dr n. med. Agnieszka Zwolak, kierownik Oddziału Endokrynologicznego z Zakładem Medycyny Nuklearnej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. świętego Jana z Dukli.

Według analiz Narodowego Funduszu Zdrowia 65 procent Polaków oraz 46 procent Polek ma nadwagę. Na otyłość cierpi prawie 15 procent mężczyzn i 15 procent kobiet. Co więcej, aż 80 procent Polaków nie uważa otyłości za poważną chorobę, lecz za defekt kosmetyczny. [czytaj więcej] 

– To poważny problem. Nadwagę i otyłość możemy nazwać chorobą cywilizacyjną. Dotyka ona wielu Polaków. Widzimy przy tym wzrost zachorowalności wśród dzieci i młodzieży.  Otyłość jest przewlekłą chorobą prowadzącą do wielu ciężkich powikłań – do cukrzycy, zaburzeń lipidowych, zaburzeń płodności, zaburzeń układu ruchu, ale także do nowotworów. Znamy nowotwory tzw. dietozależne, które są konsekwencją otyłości. Jest to choroba bardzo istotna, jeśli chodzi o szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia – wyjaśniła dr n. med. Agnieszka Zwolak.

Każdego roku na cukrzycę zapada ponad 400 tys. osób. Polacy chorują także na nadciśnienie tętnicze, choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, bezdech senny, choroby kości, ścięgien, mięśni, tkanki łącznej i skóry, niealkoholowe stłuszczeniowe choroby wątroby, choroby układu krążenia, niektóre nowotwory, np. jelita grubego – napisał portal ostrzegamy.online. [czytaj więcej] 

Otyłość można bardzo łatwo rozpoznać.

– Należy się zważyć. Na podstawie masy ciała oraz wzrostu określa się wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index), gdzie wartość powyżej 25 kg na metr kwadratowy określa nadwagę, a powyżej 30 – otyłość. Drugim czynnikiem jest tzw. obwód talii, czyli otyłość centralna. Rozpoznajemy ją, jeżeli obwód talii u kobiet wynosi powyżej 80 cm, a u mężczyzn powyżej 94 – wskazała gość Radia Maryja.

– Warto rozpoznawać nadwagę i otyłość, bo jest to równoznaczne z rozpoznaniem choroby i rozpoczęciem leczenia – dodała.

Od 2016 r. obserwujemy dynamiczny wzrost występowania nadwagi i otyłości we wszystkich grupach wiekowych. Szczególnie niepokoi to w kontekście dzieci oraz nastolatków. Pod tym względem jesteśmy liderem w Europie, a na świecie zajmujemy 5. miejsce. Uwagę zwróciła na to w swoim raporcie m.in. Najwyższa Izba Kontroli. [czytaj więcej] 

– Musimy wdrożyć intensywne działania promujące wykrywanie choroby i zdrowy styl życia. Niestety, otyłe dziecko oraz nastolatek to w 80 proc. przypadków otyły dorosły. Statystyki są zatrważające – zaznaczyła dr n. med. Agnieszka Zwolak.

Kierownik Oddziału Endokrynologicznego z Zakładem Medycyny Nuklearnej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. świętego Jana z Dukli powiedziała, że nadwaga i otyłość wiążą się z „nieprawidłowym stylem życia”.

– Na to pracujemy cały rok. Wzrost zachorowalności wychodzi ze złych nawyków żywieniowych. Ma to przełożenie na styl życia w rodzinie. Dzieci są bezpośrednimi odbiorcami tego, co robią rodzice i jak pracują na zdrowie. Cywilizacja niesie z sobą szereg złych rzeczy związanych z jedzeniem, jak m.in. zbyt wysoki udział w diecie cukrów prostych, pożywienia wysokokalorycznego (jak fast foody). Widzimy także znaczny spadek aktywności fizycznej – zwróciła uwagę gość „Aktualności dnia”.

Jak zatem wychodzić z otyłości?

– Nie należy stygmatyzować osoby otyłej. Zmiany dotyczące sposobu jedzenia powinna realizować cała rodzina. Ona powinna uczestniczyć w procesie nabywania nowych wzorców jedzeniowych oraz aktywności fizycznej. Zachęcamy do wspólnych posiłków, do powolnego jedzenia (czyli skupiania się nad jedzeniem, a nie np. telewizorem podczas spożywania żywności), a także do aktywnego spędzania czasu przynajmniej co drugi dzień. (…) Ostatni z punktów ma najbardziej korzystne znaczenie – wskazała.

Cała rozmowa z dr n. med. Agnieszką Zwolak dostępna jest do odsłuchania [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: otyłość