[TYLKO U NAS] Dr J. Pawlikowski: Związki między medycyną a religią zawsze były silne. Chcemy rozwijać integralną opiekę zdrowotną, gdzie kapelan będzie pełnoprawnym członkiem zespołu terapeutycznego
Treść
Związki między medycyną i religią zawsze były bardzo silne. Samo słowo „salus” w języku teologicznym jest tłumaczone jako „zbawienie”, a w języku medycznym jako „zdrowie”. To pokazuje tylko, że chcąc całościowo spojrzeć na człowieka musimy uwzględnić zarówno jego fizyczne potrzeby cielesne, jak i duchowe. Chcemy rozwijać integralną opiekę zdrowotną, gdzie kapelan będzie pełnoprawnym członkiem zespołu terapeutycznego i będzie współpracował z innymi członkami personelu medycznego (…). Mamy nadzieję, że okres świąteczny pozwoli nam na nowo odkryć pełnię człowieka – wskazał dr hab. n. med. Jakub Pawlikowski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie, podczas poniedziałkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.
Obostrzenia wprowadzane w związku z koronawirusem mocno uderzają w gospodarkę, ale w pierwszej kolejności dotykają także sfery duchowej każdego z nas. Nie można odwiedzać chorych w szpitalach, w związku z czym pacjenci czują się osamotnieni; niejednokrotnie odchodzą z tego świata bez otoczenia wsparcia najbliższej rodziny czy bez dostępu do sakramentów świętych.
– Ze strony chorych i ich rodzin napłynęło wiele sygnałów, że doświadczenie izolacji, osamotnienia w szpitalach jest bardzo trudne. Są doniesienia spoza Polski, że niekiedy prowadzi nawet do takich decyzji, jak prośba o samobójstwo – zwrócił uwagę dr hab. n. med. Jakub Pawlikowski.
W odpowiedzi na pojawiające się problemy Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie uruchomiło program „Bądź przy mnie”. Celem inicjatywy jest podniesienie jakości życia chorych leczonych w szpitalach przez zapewnienie im wsparcia społecznego i duchowego. Chodzi o umożliwienie potrzebującym osobistego kontaktu z bliskimi oraz z osobami duchownymi.
– W akcji – na dzień dzisiejszy – bierze udział prawie 50 szpitali ze wszystkich województw w Polsce [zobacz]. Liczymy na to, że w tym tygodniu ta liczba się podwoi – wskazał wiceprezes Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie.
Firma Polkomtel zobowiązała się dostarczyć do szpitali kilka tysięcy smartfonów, aby chorzy mogli porozmawiać z najbliższymi także za pomocą obrazu video.
– Na oddziałach COVID-owych personel medyczny będzie starał się, a niekiedy nawet inicjował kontakt z chorym poprzez dostarczenie dedykowanych dla szpitali sprzętów. W sytuacji, kiedy chory byłby nieprzytomny, sam personel zatroszczy się, by pacjent mógł być bliżej swoich bliskich – podkreślił gość Radia Maryja.
Pojawiają się także sygnały, że w niektórych szpitalach dostęp do kapelana jest utrudniony.
– Chcielibyśmy przekroczyć tę barierę (…), dlatego zostały zakupione środki ochrony osobistej dla kapelanów. Zgodnie z potrzebami zgłaszanymi przez duszpasterzy z poszczególnych diecezji będą one dystrybuowane poprzez Medycynę Praktyczną – największe polskie wydawnictwo medyczne (…). Szpitale, które dołączają do programu zobowiązują się do przeszkolenia kapelanów, jeśli chodzi o korzystanie z tych środków i poruszanie się po szpitalu w reżimie sanitarnym (…). Proszę słuchaczy, aby tam, gdzie mogą zainteresowali się akcją. Wszystko jest opisane na stronie internetowej ptodm.org.pl. Są tam dostępne deklaracje, którymi można zainteresować osoby kierujące szpitalami – apelował lekarz.
Dr hab. n. med. Jakub Pawlikowski zaznaczył, iż obecność kapelana wśród chorych jest niezwykle ważna.
– Potrzeby duchowe człowieka są naturalnymi potrzebami, a zwłaszcza w sytuacji, kiedy ktoś boryka się z ciężką chorobą czy zbliża się do śmierci. Nawet w systemie prawa mamy rozpoznane prawo do opieki duszpasterskiej jako jedno z podstawowych praw pacjenta. Dostęp kapelanów, Kościoła katolickiego (…) jest fundamentalnym prawem człowieka, który znajduje się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Związki między medycyną i religią zawsze były bardzo silne. Samo słowo „salus” w języku teologicznym jest tłumaczone jako „zbawienie”, a w języku medycznym jako „zdrowie”. To pokazuje tylko, że chcąc całościowo spojrzeć na człowieka musimy uwzględnić zarówno jego fizyczne potrzeby cielesne, jak i duchowe. Stąd troska. Nasze Towarzystwo chce zbudować na nowo mosty, które w okresie podoświeceniowym powstały między światem religii a światem nauki – żeby na nowo rozpoznać potrzeby człowieka, rozwijać integralną opiekę zdrowotną, gdzie kapelan będzie pełnoprawnym członkiem zespołu terapeutycznego, będzie współpracował z innymi członkami personelu medycznego (…). Mamy nadzieję, że okres świąteczny pozwoli nam na nowo odkryć pełnię człowieka – powiedział gość Radia Maryja.
Cała rozmowa z dr. Jakubem Pawlikowskim dostępna jest [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj