Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Dr G. Piątkowski: Europa, wytwarzając niecałe 9 procent światowej produkcji i emisji dwutlenku węgla, w nierozsądny sposób próbuje blokować swój przemysł i podnosić ceny obywatelom

Treść

Europa, wytwarzając niecałe 9 procent światowej produkcji i emisji dwutlenku węgla, w nierozsądny sposób próbuje blokować swój przemysł i podnosić ceny obywatelom, podczas gdy to nie Europa odpowiada za większość zanieczyszczeń świata, a inne kraje nie palą się do tego typu zadań. System ETS jest zupełnie nierozsądny i do skasowania. To gigantyczny błąd Unii Europejskiej – powiedział dr Grzegorz Piątkowski, prawnik, ekonomista, politolog, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Inflacja wciąż rośnie. W Holandii osiągnęła najwyższy poziom od czasów II wojny światowej. W Polsce – jak wynika ze wstępnych danych GUS – we wrześniu wyniosła 17,2 procent. Szacowano jednak, że inflacja będzie spadać [czytaj więcej].

– Eskalacja wojny na Ukrainie powoduje, że niestabilność całego regionu jest odczuwalna również w postaci inflacji. Występuje ona w całej Europie niezależnie od tego, czy ktoś przyjął walutę euro, ponieważ nie zabezpiecza ona przed inflacją. Dodatkowo w Polsce mamy problem dużych wydatków, także związanych z wojną. Jeśli Ukraina się nie utrzyma, to Rosja może mieć apetyt na kolejne kraje, więc Polska będzie wyjątkowo zagrożona – mówił dr Grzegorz Piątkowski.

Sejm przyjął ustawę zamrażającą cenę prądu dla gospodarstw domowych. Zgodnie z nią w przyszłym roku ceny energii zostaną zamrożone na poziomie z roku bieżącego.

– To dobra wiadomość dla zwykłych obywateli, szczególnie dla 2/3 społeczeństwa, która zarabia poniżej średniej krajowej. Ceny energii są bardzo istotnym wydatkiem. Im mniejszy dochód miesięczny na rodzinę, tym ceny energii i jedzenia stanowią większy procent. Jest to sygnał do podjęcia działań długofalowych. Musimy radykalnie przyspieszyć uniezależnienie całej Europy od paliw rosyjskich, szukać tańszych źródeł i własnych możliwości tam, gdzie ceny paliwa nie są tak kluczowe dla ostatecznych cen prądu – wskazał prawnik.

Sejm przegłosował rządowy projekt noweli prawa energetycznego w sprawie zniesienia obowiązku sprzedaży energii elektrycznej przez giełdę [zobacz więcej].

– To ułatwi ewentualne obniżanie cen. Istotny temat elastycznej taryfy, żeby faktycznie móc w czasie bieżącym dostosowywać ceny – to projekt na wiele lat. Docelowo myślę, że będzie konieczne, abyśmy mogli używać prądu – mowa o gospodarstwach domowych – kiedy będzie on najtańszy. To w przyszłości spowoduje możliwość używania jeszcze tańszego prądu – zwrócił uwagę ekonomista.

W Brukseli odbyło się posiedzenie ministrów państw Unii Europejskiej odpowiedzialnych za energetykę. Rada Unii Europejskiej uzgodniła środki nadzwyczajne w celu obniżenia cen energii [czytaj więcej].

– Europa, wytwarzając niecałe 9 procent światowej produkcji i emisji dwutlenku węgla, w nierozsądny sposób próbuje blokować swój przemysł i podnosić ceny obywatelom, podczas gdy to nie Europa odpowiada za większość zanieczyszczeń świata, a inne kraje nie palą się do tego typu zadań. System ETS jest zupełnie nierozsądny i do skasowania. To gigantyczny błąd Unii Europejskiej – podkreślił politolog.

Niedawno uruchomiono gazociąg Baltic Pipe. Świat usłyszał o tym, co stało się z gazociągami Nord Stream. Coraz więcej osób zastanawia się, czy podobny atak nie spotka gazociągu Baltic Pipe.

– Nasza strategia może być testowana przez Rosję, a więc strategia polska i europejska obrony swoich interesów gospodarczych, czyli między innymi gazociągów. Rosja nie cofnie się przed niczym, jeśli uzna, że będzie to dla niej korzystne. Spokojne czasy właśnie minęły. Dziś też musimy być zabezpieczeni w tradycyjnym modelu wojskowym przed aktami sabotażu – zaznaczył gość Radia Maryja.

Całość rozmowy z dr. Grzegorzem Piątkowskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 30

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj