Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Dr A. Bartoszewicz: Okazuje się, że w sytuacjach kryzysowych gotówka jest bardzo ważnym czynnikiem gwarantującym bezpieczeństwo dla uczestników rynku

Treść

Okazuje się, że w sytuacjach kryzysowych gotówka jest bardzo ważnym czynnikiem gwarantującym bezpieczeństwo dla uczestników rynku. Ucieczka od gotówki jest trudna i systemy finansowe oraz bankowe niekoniecznie są wydolne zapewnić bezpieczeństwo – mówił dr Artur Bartosiewicz, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Prezydent Andrzej Duda podpisał przepisy, które gwarantują możliwość posługiwania się gotówką. Pojawiały się propozycje, aby w relacjach konsument-przedsiębiorca był limit powyżej 20 tysięcy złotych, transakcja zawsze bezgotówkowa oraz zmniejszenie limitu do 8 tysięcy między przedsiębiorcami – to zostało zniesione. [czytaj więcej]

 

– Posługiwanie się gotówką jest wartością niezbędną do utrzymania, dlatego, że to nie jest tak, że wszyscy przechodzimy na rozliczenia bezgotówkowe. Dostępność do usług finansowych nie jest rozwiązaniem pewnym. Szczególnie dla osób starszych to rozwiązanie wyklucza możliwości wykonywania transakcji i uczestnictwa w rynku. Promowane informacje  przez stronę Narodowego Banku Polskiego, ale też Prezydenta RP mówią wyraźnie, że prawo posługiwania się pieniądzem gotówkowym, nie tylko elektronicznym, jest fundamentem relacji gospodarczych w Polsce i powinno to zostać utrzymane – tłumaczył dr Artur Bartosiewicz.

Trzeba pamiętać o bezpieczeństwie i patrzeć przyszłościowo pod względem ewentualnych komplikacji, jakie mogą mieć miejsce.

– Rozumiem intencje i poszukiwania sposobu na to, żeby gwarantować bezpieczeństwo transakcji, podejmowane działania w kierunku ochrony przed nadużyciami oraz, żeby nie było prania brudnych pieniędzy. Jednak takie regulacje krajowe i międzynarodowe w tym zakresie występują – dodał.

Nie uchodzi uwadze, że pewne grupy wiekowe mogłyby mieć pewne problemy z przejściem do technologicznej formy płatności.

– Wydaje się, że model promowany w wielu państwach na świecie, czyli odchodzenie całkowicie od gotówki jest rozwiązaniem dobrym. Ważne jest łączenie dwóch modeli, czyli rozwiązanie gotówkowe i bezgotówkowe. Ważne jest dawanie wolność w wyborze i jak traktujemy konieczność przeprowadzenia danej transakcji. Szczególnie dla osób, które nie są zaangażowane technologicznie – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

Na kwestie płatności mają wpływ także inne czynniki zewnętrzne, które wynikają z powodów niezależnych, jednocześnie wprowadzają znaczne zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji.

– Okazuje się, że w sytuacjach kryzysowych gotówka jest bardzo ważnym czynnikiem gwarantującym bezpieczeństwo dla uczestników rynku. Ucieczka od gotówki jest trudna i systemy finansowe oraz bankowe niekoniecznie są wydolne zapewnić bezpieczeństwo. Nauczeni pandemią, zjawiskiem wojny na Ukrainie, powinniśmy zadbać, abyśmy zachowywali możliwość dostępu do gotówki i realizacji transakcji gotówkowych – wskazał dr Artur Bartosiewicz.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, którym warto się przyjrzeć.

– Odbudowujemy się po okresie pandemicznym, reagujemy na gospodarkę światową przede wszystkim u naszego sąsiada. Mamy wzrost na poziomie 5 procent. Tempo wzrostu i dynamiki jest niższe, bo jest naturalne. Zjawiska kryzysowe, które rozlewają się na cały świat i Europę oraz dynamika wzrostu jest bardzo wysoka i zachowanie jej na poziomie powyżej 3-4 procent będzie wyzwaniem. Jest możliwe, jeżeli nie będzie powodowało katastrofalnych skutków, na przykład na rynku pracy, czy w pogorszeniu się sytuacji gospodarczej – mówił ekspert.

Kwestią, jaką jednak powinniśmy się przejmować, jest inflacja.

– Zagrożeniem na pewno jest inflacja. Nie udaje jej się skutecznie ograniczyć. W kolejnych miesiącach czekają na nas jeszcze podwyżki cen – podkreślił.

Ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego prognozują, że wzrost gospodarczy cen na końcu tego roku nieco przekroczy 4,5 procent. To uplasuje Polskę wśród 5 najbardziej i najszybciej rozwijających się gospodarek we wspólnocie w Unii Europejskiej.

– Cały czas jesteśmy wśród krajów, które mają duże możliwości rozwojowe. Mamy potencjał wzrostowy oraz rynek pracy jest stabilny. Jeżeli nie dojdzie do jakiegoś nadzwyczajnego zakłócenia na rynku, to wszystko wskazuje na to, że dalej będziemy się rozwijać na poziomie jednych z najwyższych poziomów w Unii Europejskiej. Potencjał krajów, które znajdują się w strefie euro, jest bardzo niski, a w krajach wysokorozwiniętych okazuje się  niewystarczający dla osiągania wyników, które jesteśmy w stanie wykonać – zauważył gość Radia Maryja.

53 procent polskich bankowców jest przeciwnych wejściu Polski do strefy euro. [czytaj więcej]. Własna waluta to narzędzie bardzo sprawne i potrzebne do stymulowania polskiej gospodarki.

– Zostawienie własnej waluty jest istotnym atutem. Posiadanie własnej waluty oraz możliwości prowadzenia samodzielnej polityki pieniężnej daje możliwość lepszej reakcji, niż w sytuacjach, w których bylibyśmy w ramach jednej strefy gospodarczej – podsumował wykładowca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Cała rozmowa z udziałem dr. Artura Bartosiewicza w „Aktualnościach dnia” jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: finanse gotówka karty płatnicze pieniądze