Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] D. Matecki: Uniewinniane są osoby, które depczą wizerunek Matki Boskiej, obrażają uczucia religijne innych osób czy zakłócają Msze święte. Mamy do czynienia z upolitycznionym buntem sędziów

Treść

Uniewinniane są osoby, które depczą wizerunek Matki Boskiej, które są obserwowane w internecie przez setki tysięcy, jak nie miliony ludzi. To daje niestety poczucie bezkarności innym. Uniewinniane są osoby, które ewidentnie obrażają uczucia religijne innych osób. Uniewinniane są osoby, które zakłócają Msze święte. Moim zdaniem mamy do czynienia z buntem sędziów, bardzo upolitycznionym buntem sędziów – mówił Dariusz Matecki, prezes Fundacji Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Orężem prokuratury jest prawo. Ten oręż nie może być tępy, musi być skuteczny. To dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości zmienia przepisy, żeby dać jeszcze silniejszą ochronę konstytucyjną podstawowej gwarancji, o której mówimy, czyli prawie do wyznawania religii i swobodzie publicznego głoszenia poglądów. Nowe brzmienie zyskają przepisy dotyczące obrazy uczuć religijnych. Obecne są zbyt ogólnikowe, posługują się na przykład pojęciem >>złośliwego obrażania uczuć religijnych<<, co często powoduje bezkarność – mówił dr hab. Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, podczas konferencji „Wolność religijna wobec zagrożeń współczesności”  w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu . [czytaj więcej] 

 

Dariusz Matecki zwrócił uwagę, że „akty prawne gwarantują prawo i wolność wyznawania religii”.

– Pierwszy to Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności sporządzona w Rzymie w 1950 roku. Ona gwarantuje nam, że każdy ma prawo do wyznawania wiary i swoich przekonań religijnych. To jest konwencja, na którą bardzo często powołuje się lewica, ale zapomina niestety o przepisach dotyczących wolności wyznania. Mamy Konstytucję RP  i art. 53, który głosi, że każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii. Wolność obejmuje najróżniejsze aspekty: praktykowanie religii, głoszenie swoich przekonań religijnych czy posyłanie dzieci do szkoły na naukę religii. Mamy ochronę konstytucyjną – podkreślił gość audycji „Aktualności dnia”.

Prezes Fundacji Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu zaznaczył, że w polskim prawie obwiązuje również Kodeks karny.

– Artykuły: 194, 195 i 196 Kodeksu karnego są w rozdziale dotyczącym przestępstw przeciwko wolności sumienia i wyznania. Artykuły mają chronić nas przed tym, żeby dana osoba nie mogła nas znieważać za to, że np. chodzimy do kościoła, że jesteśmy katolikami, za to, że głosimy swoje przekonania religijne. Penalizuje również przeszkadzanie w wykonywaniu aktów religijnych, np. penalizuje, jeśli ktoś chodzi i zakłóca Mszę świętą. Taka osoba powinna i może trafić do więzienia za wykonywanie tego typu przestępstw. Nie można również zgodnie z Kodeksem karnym obrażać uczuć religijnych, znieważać publicznie podmiotów czci religijnych czy miejsc przeznaczonych do publicznego wykonywania obrzędów religijnych – wskazał Dariusz Matecki.

Gość Radia Maryja podkreślił, że mamy przepisy, które są dobrze sformułowane i mamy sędziów, którzy bardzo często wydają wyroki, które są niezgodne nawet z logiką.

– Uniewinniane są osoby, które depczą wizerunek Matki Boskiej, które są obserwowane w internecie przez setki tysięcy jak nie miliony ludzi. To daje niestety poczucie bezkarności innym. Uniewinniane są osoby, które ewidentnie obrażają uczucia religijne innych osób. Uniewinniane są osoby, które zakłócają Msze święte. Moim zdaniem mamy do czynienia z buntem sędziów, bardzo upolitycznionym buntem sędziów – wyjaśnił prezes Fundacji Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli uniewinnił o. Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektora Radia Maryja oraz o. Jana Króla CSsR w sprawie rzekomego braku udostępnienia informacji publicznej przez Fundację „Lux Veritatis”. Winną uznał natomiast Lidię Kochanowicz-Mańk, dyrektora finansowego Fundacji. Sąd wymierzył jej karę trzech miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok. Wyrok jest nieprawomocny. Fundacja „Lux Veritatis” zapowiedziała apelację. [więcej]

 

– Niedawno mieliśmy do czynienia z wyrokiem, który bezpośrednio dotyczył Fundacji „Lux Veritatis”, gdzie na trzy miesiące więzienia, co jest abstrakcją, została skazana pani Lidia Kochanowicz-Mańk z Fundacji. Moim zdaniem jest to jawny atak na organizację, która od lat szerzy poglądy propolskie, która szerzy wartości, które powinny być bliskie wszystkim Polakom. W te wartości bardzo często niestety uderzają sędziowie, uderza polskie sądownictwo, ale nie tylko polskie. Mamy również przykłady z innych państw – przypomniał gość Radia Maryja.  

Senat Hiszpanii przyjął kontrowersyjny projekt ustawy. Zakłada on karanie ruchów pro-life za podejmowanie jakichkolwiek działań pod tzw. klinikami aborcyjnymi. W myśl przepisów obrońcy życia mogliby być ścigani bez konieczności składania skargi przez osobę poszkodowaną. [więcej]

– Niedawno parlament Hiszpanii zakazał manifestacji w obronie życia pod klinikami aborcyjnymi. Za obronę życia teraz w Hiszpanii można trafić do więzienia. Niedawno odbył się proces za cytowanie Pisma Świętego, chodziło o cytat św. Pawła i przed sądem stanęła b. minister spraw wewnętrznych Finlandii oraz luterański biskup, który opublikował książkę pt. „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”. Zostali oni oskarżeni do podżegania do nienawiści przeciwko osobom homoseksualnym za to, że stwierdzili, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. W Polsce również mieliśmy przypadek, kiedy człowiek stracił pracę za cytowanie Pisma Świętego. Widzimy, że potrzebna jest zmiana prawa – podsumował prezes Fundacji Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu.  

 

Musimy pamiętać, że mamy prawo, które chroni osoby danego wyznania. Nie tylko katolików, chrześcijan, ale również Żydów i inne religie.

Całą rozmowę z udziałem Dariusza Mateckiego z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 11

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: Dariusz Matecki Lidia Kochanowicz-Mańk