Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] B. Kempa: W UE nie widać woli do wykorzystywania narzędzi, za pomocą których można przeciwdziałać prześladowaniu chrześcijan. To zależy tylko od układu sił politycznych

Treść

Unia Europejska ma instrumenty, za pomocą których można byłoby przeciwdziałać prześladowaniu chrześcijan. Nie widać jednak woli korzystania z nich. To zależy tylko i wyłącznie od układu sił politycznych. Jeżeli ludzie wartości objęliby stery, zupełnie zmieniłaby się sytuacja chrześcijan na całym świecie. Wspólnota ma możliwości oddziaływania na kraje całego świata – powiedziała europoseł Beata Kempa z Solidarnej Polski  podczas konferencji „Problem dechrystianizacji. Prześladowanie za wiarę w Unii Europejskiej i na świecie” organizowanej w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Beata Kempa w trakcie sobotniej konferencji wygłosiła prelekcję pt. „Unia Europejska wobec prześladowania chrześcijan – fakty, plany, programy”. W trakcie wykładu europoseł postawiła pytanie: Czy instytucje oraz prawodawstwo Unii Europejskiej chroni chrześcijan, którzy są najbardziej prześladowaną grupą?

– Francja jest głównym krajem, jeśli idzie o ilość ataków na chrześcijan bądź obiekty związane z wiarą katolicką. Rocznie odnotowuje się tam ponad tysiąc aktów agresji tego rodzaju. W ostatnim czasie w Polsce także odnotowuje się bardzo poważne akty agresji oraz dyskryminację ze względu na poglądy. Świadectwa wiary były asumptem, by obniżyć warunki pracy, a nawet pensję. Dochodzi do aktów agresji kryminalnej. Ostatnio mieliśmy sytuację, gdy ksiądz został fizycznie zaatakowany na schodach kościoła. Bezczeszczone są także święte wizerunki. To pozostawało bezkarne – wskazała polityk.

Unia Europejska posiada wiele zabezpieczeń legislacyjnych, gwarantujących m.in. ochronę wolności wyznania. Mimo to chrześcijanie czują się bezbronni i szykanowani. Poseł do Parlamentu Europejskiego zwróciła przy tym uwagę m.in. na Kartę Unii Europejskiej. W art. 10 czytamy: „Każdy ma prawo do wolności myśli, sumienia, religii. Prawo to obejmuje zmiany religii lub przekonań oraz wolność uzewnętrzniania indywidualnie, lub wspólnie z innymi publicznie, lub prywatnie swej religii, lub przekonań poprzez uprawianie kultu, nauczanie, praktykowanie i uczestniczenie w obrzędach”.

– Mamy także wytyczne UE ustanowione przez Radę Unii Europejskiej w celu promowania i ochrony wolności religii lub przekonań. Wspólnota zobowiązała się do promowania i ochrony wolności religii lub przekonań w dwóch konkluzjach. (…) Mamy decyzję ramową Rady UE z 28 listopada 2008 r., której celem jest zwalczanie niektórych form i przejawów rasizmu oraz ksenofobii za pomocą prawa karnego. Państwa członkowskie mają obowiązek stosowania odstraszających sankcji za wszelkie publiczne podżeganie do przemocy. A czym jest „opiłowywanie katolików”? – zwróciła uwagę Beata Kempa.

Wspólnota ma wewnętrzne prawne zobowiązania do ochrony wiary i możliwości swobodnych praktyk religijnych. Czy wobec tego korzysta z odpowiednich narzędzi, by realizować swoje ustawodawstwo? – kontynuowała.

– W ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych funkcjonuje komórka zajmująca się stanem prześladowań i ochrony wierzących. Ma ona ściśle współpracować ze specjalnym wysłannikiem UE ds. wolności religii. (…) Niestety, nowa przewodnicząca Wspólnoty w 2020 r. chciała rozwiązać ten urząd, uznając go za zbędny. Ostatecznie wycofano się z pomysłu, ale od trzech lat nie obsadzono wakatu – powiedziała polityk Solidarnej Polski.

 

Poruszona została także kwestia Parlamentu Europejskiego, który – jak zaznaczyła europoseł – „przeszedł długą drogę, aby dostrzec problem prześladowań za wiarę”.

– Działa w nim Zespół Międzypartyjny ds. Wolności Religii lub Przekonań oraz Tolerancji Religijnej. Pamiętam kluczową debatę o wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej, gdzie wszyscy europosłowie połączyli się. Intergrupa została uznana przez PE w 2015 r., choć nie jest oficjalnym organem UE. (…) Dzięki jej działaniu przyjęliśmy rezolucję, która potępiała akcję rządu Nikaragui przeciwko ks. bp. Rolando Jose Alvarezowi, biskupowi Matagalpy, który został aresztowany. Po nagłośnieniu sprawy i debatach udało się go uwolnić. Jest więc możliwość oddziaływania – wskazała prelegent.

Na zakończenie Beata Kempa postawiła pytanie: Czy można zrobić więcej? Odpowiedziała na nie twierdząco, wyjaśniając, że można m.in. obsadzić stanowisko specjalnego wysłannika UE ds. wolności religii i wyposażyć go w środki.

– To pozwoli wzmocnić głos potrzebujących i przywrócić problem prześladowania chrześcijan do politycznego mainstreamu w instytucjach UE. (…) Wspólnota ma instrumenty. Nie widać jednak woli korzystania z nich. To zależy tylko i wyłącznie od układu sił politycznych. Jeżeli ludzie wartości objęliby stery, zupełnie zmieniłaby się sytuacja chrześcijan na całym świecie. Unia ma możliwości oddziaływania na kraje całego świata – zaznaczyła europoseł.

 

Cały wykład autorstwa europoseł Beaty Kempy można odsłuchać [w tym miejscu]. 

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj