Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] A. Michalski o programie ,,Energia dla Wsi": Chcemy wykorzystać jak najwięcej odnawialnych źródeł energii, żeby gospodarstwa miały swoją energię. Zależy nam na wykorzystaniu własnych zasobów w miejscu powstawania

Treść

Chcemy wykorzystać jak najwięcej odnawialnych źródeł energii, żeby gospodarstwa miały swoją energię. Nie zależy nam na tym, żeby powstawały wielkie farmy, organizacje produkujące energię na cele zewnętrzne, tylko zależy nam na wykorzystaniu własnych zasobów w miejscu powstawania, w miejscu lokalnym. Chcemy, żeby energia elektryczna – w przypadku biogazowni będzie to ciepło – była wykorzystana właśnie na tym terenie, żeby nie trzeba było przesyłać z dalekich odległości energii elektrycznej, tylko żeby ją wytwarzać we własnym miejscu – powiedział Artur Michalski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

25 stycznia bieżącego rogu ruszy nowy program „Energia dla Wsi”. Jest on kontynuacją programu „Agroenergia”.

Celem programu jest zwiększenie odnawialnych źródeł energii na wsi, na terenach wiejskich oraz niezurbanizowanych, na zwiększenie wykorzystania OZE przez rolników, gospodarstwa rolne, podmioty prowadzące działalność rolniczą oraz spółdzielnie energetyczne – mówił Artur Michalski.

Tego dnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie nabór wniosków.

Zapraszamy na stronę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tam jest dokumentacja aplikacyjna. Można się z nią zapoznawać. Jest instrukcja, są wszystkie załączniki, formularze, które trzeba wypełnić (…). Wnioski będziemy się starali oceniać bardzo szybko, żeby pierwsze obiekty mogły powstawać w ciągu najbliższych miesięcy – podkreślił zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

O dofinansowanie na instalację OZE będą mogli ubiegać się rolnicy, którzy prowadzą zarówno działalność rolniczą, jak i spółdzielnie energetyczne.

Chcemy wykorzystać jak najwięcej odnawialnych źródeł energii, żeby gospodarstwa miały swoją energię. Nie zależy nam na tym, żeby powstawały wielkie farmy, organizacje produkujące energię na cele zewnętrzne, tylko zależy nam na wykorzystaniu własnych zasobów w miejscu powstawania, w miejscu lokalnym. Chcemy, żeby energia elektryczna – w przypadku biogazowni będzie to ciepło – była wykorzystana właśnie na tym terenie, żeby nie trzeba było przesyłać z dalekich odległości energii elektrycznej, tylko żeby ją wytwarzać we własnym miejscu – zaznaczył gość programu „Polski Punkt Widzenia”.

Wykorzystanie lokalne odnawialnego źródła energii spowoduje również, że rolnik, który prowadzi swoją działalność, będzie miał tańszą energię.

Chodzi nam o to, żeby działalność rolnicza była mniej kosztowna i żeby było więcej wykorzystania energii w sposób lokalny – zauważył Artur Michalski.

Rolnik albo spółdzielnia energetyczna w jednym programie uzyska kompleksowe wsparcie dla instalacji OZE, w zakresie których mieści się: biogaz, fotowoltaika, wiatraki, mała elektrownia wodna czy magazyn energii.

Magazyn energii daje możliwość zmagazynowania energii niestabilnej na okresy, które są przerwą w produkcji energii elektrycznej, żeby można było konsumować i ograniczać chwiejność produkcji energii w sieci energetycznej, czyli żeby nie było przerw w dostawach (…). Dążymy do jak największej samowystarczalności energetycznej. To jest temat, który podjął śp. minister Jan Szyszko, będąc ministrem środowiska – powiedział gość TV Trwam.

Rolnicy będą mogli dofinansować: instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe o mocy powyżej 50 kW nie większej niż 1 MW, elektrownie wodne i biogazownie rolnicze o mocy powyżej 10 kW nie większej niż 1 MW oraz magazyn energii pod warunkiem zintegrowania ze źródłem realizowanym w ramach inwestycji. Wsparcie w ramach „Energii dla wsi” może zostać wypłacone w formie dotacji lub pożyczki.

– Dla biogazowni i małych elektrowni wodnych przewidujemy dofinansowanie w postaci dotacyjnej, czyli bezzwrotnej nawet do 65 proc. kosztów kwalifikowanych. To jest dosyć spore dofinansowanie. W przypadku dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych proponujemy dofinansowanie pożyczkowe do 100 proc. kosztów kwalifikowanych – podsumował Artur Michalski.

Budżet programu „Energia dla Wsi” wynosi miliard złotych.

radiomaryja.pl

 

Żródło: radiomaryja.pl, 22 stycznia 2023

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

 

Autor: mj