[TYLKO U NAS] A. Bujara o ustawie uszczelniającej ograniczenie handlu w niedzielę: Pracownicy cieszą się, że od lutego będą mogli odpocząć i spędzić ten dzień z rodziną
Treść
Od 1 lutego wchodzi ustawa ograniczająca i zmieniająca dotychczasowe zasady. Uszczelni ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta. W tej nowelizacji jest zapisana definicja co to jest sprzedaż przeważająca – powiedział Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
Gość audycji podkreślił, że większość hipermarketów i dyskontów jest otwarta w niedzielę i święta pod pretekstem udawania placówek pocztowych.
– Sklepy czy sieci sklepów podpisały umowę nie tylko z Pocztą Polską, ale również z innymi operatorami pocztowymi takimi jak DHL. W ten sposób stały się usługodawcą pocztowym, chodzi o przekazywanie przesyłek pocztowych. Niejednokrotnie jest to fikcja, bo […] konsumenci po prostu z nich nie korzystają – wskazał Alfred Bujara.
Od 1 lutego zacznie obowiązywać „ustawa uszczelniająca” i na jej podstawie w niedziele i święta otwarte mogą być tylko te placówki, które udowodnią, że 40 proc. przychodu pochodzi z działalności pocztowej.
– Jeśli chodzi o placówki pocztowe to taki market czy dyskont musiałby uzyskać 40 proc. sprzedaży netto usług wynikających z prawa pocztowego, a więc usług pocztowych – zaznaczył gość audycji.
– Czekamy na rozporządzenie Ministerstwa Finansów (ubolewam, że tego rozporządzenia do chwili obecnej nie ma), które będzie określało, jak obliczyć sprzedaż przeważającą w przypadku takich przedsiębiorców, którzy będą mogli otworzyć sklep w niedzielę, a więc kiedy uzyskają 40 proc. sprzedaży netto usług pocztowych – dodał.
Jak zauważył przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”, w nowelizacji ustawy dotyczącej handlu w niedzielę i święta powinien się znaleźć zapis o karach nałożonych na placówki za ewentualne jej naruszenie.
– W ustawie powinien się również znaleźć przepis odpowiednich kar na wzór Niemiec. Tam za naruszenie ustawy o tzw. ciszy niedzielnej płaci się bardzo duże kary. […] W Polsce te kary są tak małe w stosunku do obrotów, że Ci przedsiębiorcy się śmieją z polskiego prawa – powiedział Alfred Bujara.
Gość audycji „Aktualności dnia” zauważył, że wolne niedziele są bardzo ważne dla pracowników.
– Pracownicy cieszą się, że od lutego będą mogli odpocząć i tak jak wcześniej spędzić ten dzień z rodziną. To jest dzisiaj dla pracowników niesamowicie uciążliwa praca od niedzieli do niedzieli w bardzo złych warunkach. Zauważmy, że tych pracowników jest coraz mniej w sklepach. Brak jest chętnych do pracy w handlu – podkreślił gość Radia Maryja.
Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Alfreda Bujary można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj