Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej kolejny raz przekroczył swoje kompetencje
Treść
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu orzekł, że ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa może naruszać unijne prawo.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej niekorzystnie wypowiedział się o sposobie powoływania sędziów do nowych izb Sądu Najwyższego.
#ECJ: Successive amendments to the Law on the National Council of the Judiciary removing effective judicial review of its decisions proposing to the President of the Republic candidates for the office of judge at the Supreme Court are liable to infringe #EUlaw #RuleOfLaw #Poland
— EU Court of Justice (@EUCourtPress) March 2, 2021
„Kolejne nowelizacje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa znoszące skuteczną kontrolę sądową jej orzeczeń zgłaszających Prezydentowi RP kandydatów na sędziego Sądu Najwyższego mogą naruszać prawo unijne” – wskazał Trybunał Sprawiedliwości UE.
Trybunał orzekł, że kiedy sąd krajowy dojdzie do wniosku, że zmiany ustawodawcze z 2018 roku naruszają unijne prawo, to zgodnie z zasadą pierwszeństwa tego prawa, będzie musiał wrócić do wcześniej obowiązujących przepisów i przeprowadzić kontrolę przewidzianą w tych ostatnich przepisach.
Tym samym, to słowo „może” jest kluczowe w wyroku TSUE – uspokajał prawnik Piotr Gaglik.
– Trybunał rozważył wszystkie okoliczności i stwierdził jedynie, że może tak być, ale nie musi – powiedział Piotr Gaglik.
Sam wyrok to kolejny przypadek, kiedy dochodzi do stawienia prawa unijnego nad polskim prawem, a to konstytucja jest najwyższym prawem w Polsce – przypomniał minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.
– Ona stanowi o niezależności i suwerenności danego państwa jego w ogóle możliwości istnienia jako samodzielnego państwa – oznajmił Prokurator Generalny.
TSUE podejmując takie kroki, łamie Traktaty UE, które każde państwo członkowskie przyjęło dobrowolnie i demokratycznie.
W związku z poniższym informuję,że traktaty UE NIE PRZEWIDUJĄ dla organów UE w tym dla TSUE ŻADNYCH kompetencji w sprawach ORGANIZACJI WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI państwa członkowskiego.
TSUE kolejny raz naruszył UE traktaty. https://t.co/g7nN6SgqmF— Krystyna Pawłowicz (@KrystPawlowicz) March 2, 2021
„Traktaty UE nie przewidują dla organów UE w tym dla TSUE żadnych kompetencji w sprawach organizacji wymiaru sprawiedliwości państwa członkowskiego. TSUE kolejny raz naruszył UE traktaty” – oznajmił Krystyna Pawłowicz, sędzia TK.
Jak wskazał przewodniczący KRS, Paweł Styrna, wyrok TSUE niewiele zmienia, ponieważ istnieje w Polsce możliwość odwoływania uchwał KRS-u.
„W polskim prawie funkcjonują już mechanizmy, na które wskazuje TSUE, czyli możliwość odwołania od uchwał KRS w sprawach konkursów sędziowskich do Sądu Najwyższego. Również w funkcjonowaniu Rady to orzeczenie nic nie zmieni” – podkreślił Paweł Styrna.
Wyrok TSUE to ukłon w stronę opozycji – ocenił dr Tomasz Teluk, politolog.
– Widać wyraźnie, że tego typu działania są na rękę opozycji i skrajnie upolitycznionym stowarzyszeniom typu Iustitia, które współpracują i współpracowały przez lata z opozycją związaną z PO – mówił dr Tomasz Teluk.
Jednocześnie to kolejna okazja dla opozycji, aby atakować Zjednoczoną Prawicę i podjętą przez rząd reformę sądownictwa.
– Pan Zbigniew Ziobro i rządzący PiS dokonał szeregu anty-reform – oznajmił Andrzej Szejna, poseł Lewicy.
– Na końcu tej drogi jest po prostu możliwość utraty naprawdę znaczących Funduszy Unijnych – dodała Kamila Gasiuk-Pihowicz, poseł KO.
Do ataków przyłączył się również Borys Budka, szef PO, i nazywa orzeczenie TSUE zwycięstwem praworządności nad bezprawiem.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj
Tagi: TSUE