Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Trwa dystrybucja węgla przez samorządy. Pierwsza dostawa trafiła do 2 tys. 100 gmin

Treść

Zima daje się we znaki. Śnieg i mróz nie odpuszczają. Dlatego w ostatnim czasie jednym z priorytetowych zadań rządu jest zapewnienie dostaw węgla i współpraca z samorządami.

Obecnie umowy na dystrybucję węgla podpisało 2 400 gmin, a sam transport surowca przebiega sprawnie – zapewnia wiceminister aktywów państwowych,  Karol Rabenda.

– Do 2 tys. 100 gmin została już dostarczona pierwsza dostawa węgla i dalszy harmonogram jest rozpisany. W 85 proc. gmin jest już węgiel i jest on dostarczany dalej – powiedział wiceminister aktywów państwowych.

 

 

 

W umowach do końca 2022 roku było zamówionych 900 tys. ton węgla z różnych stron świata. Na ten moment do skupów na terenie Polski zostało dostarczone  600 tys. ton.

– Jeśli chodzi o wykonanie tych umów, to są one realizowane zgodnie z planem i do końca roku wszystkie będą dostarczone – zaznaczył Karol Rabenda.

 

Miejsca, w których brakuje węgla, jest niewiele. Zdaniem Ministerstwa Aktywów Państwowych  jest to chwilowe i spowodowane obecnymi warunkami pogodowymi, które utrudniają transport. W większości skupów węglowych w Polsce opału jest pod dostatkiem, tak jak np. w podwrocławskiej gminie Czernica – mówił właściciel składu opałów koło Wrocławia, Jarosław Świder.

– Mamy cały czas na bieżąco dodatkowe dostawy. Codziennie przyjeżdża do nas na plac ok. 50-70 ton węgla. Wszyscy klienci są na bieżąco zaopatrywani. (…) Dysponujemy węglem rodzaju: orzech, groszek i ekogroszek – wskazał właściciel składu opałów.

 

 

 

Podobnie jest w podlaskiej Suchowoli. Burmistrz miasta, Michał Matyskiel, zapewnia, że jego mieszkańcy tej zimy nie zmarzną.

 

– Przyjechał też transport ekogroszku. To 25 ton, więc będziemy go dystrybuować do mieszańców w cenie 1 650 złotych. Cena jest bardzo  atrakcyjna z uwagi na to, że większość działań związanych ze sprzedażą i dystrybucją węgla podjęła gmina wraz z własną spółką komunalną – podkreślił burmistrz Suchowoli.

 

Przypomnijmy, że gmina może sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 000 zł za tonę. Węgiel w preferencyjnej cenie mogą kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego i otrzymać maksymalnie trzy tony.

– Są pytania o to, czy tego węgla nie można byłoby nabyć więcej ze względu na to, że w rządowym programie cena jest bardzo atrakcyjna – zaznaczył wójt gminy Zakrzówek, Józef Potocki.

O ile węgla nie brakuje, to pojawiają się niekiedy wątpliwości co do jakości surowca. Rozwiewa je prezes Polskiej Grupy Energetycznej , Wojciech Dąbrowski.

– Surowiec jest badany na danym porcie odbioru przez niezależne od nas międzynarodowe laboratoria. Dlatego chciałem podkreślić z pełną odpowiedzialnością, że węgiel jest dobrej jakości, ma wysokie jakości kaloryczne i opałowe – zaznaczył prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

Program dystrybucji węgla do samorządów jest powszechny i obejmuje wszystkie gminy, które chciały podpisać umowę. Przypomnijmy, że o kolejną transzę półtorej tony węgla już można wnioskować. Przewidywany termin dostawy to początek 2023 roku.

 

 

 

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: węgiel