Trudna walka z cukrzycą; leczenie wciąż jest za drogie dla pacjentów
Treść
Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Dotyka już 3 mln Polaków. Rocznie umiera na nią ponad 30 tys. osób, a leczenie wciąż jest za drogie dla wielu pacjentów.
Cukrzyca to choroba, z którą mierzy się wielu ludzi na świecie.
– To jest druga najczęstsza przewlekła choroba w naszym kraju, po nadciśnieniu tętniczym – podkreśla lekarz prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych WUM.
Na cukrzycę może zachorować każdy, bez względu na wiek. Nieleczona powoduje wiele powikłań. Zawał serca, udar mózgu, ślepota, depresja to tylko niektóre z nich – mówi diabetolog prof. Beata Mrozikiewcz-Rakowska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Leczenia Ran.
– Jednym z powikłań, które będzie ważącym dla życia i zdrowia pacjenta, jest pojawienie się ran na stopach, które nazywamy zespołem stopy cukrzycowej – wskazuje lekarz.
Leczenie cukrzycy nie jest łatwe ze względu na małą dostępność środków leczniczych i opatrunków.
– Nie mamy dostępu do opatrunków takich, jakich np. byśmy zalecili pacjentowi. Mamy okrojone możliwości, jeśli chodzi o opatrunki wysoce specjalistyczne, bo mamy dostęp zaledwie do kilku – zwraca uwagę pielęgniarka Beata Falkiewicz.
Kolejnym problemem jest cena tych środków i ich dostępność w aptekach.
– Mimo że mają częściową refundację, to i tak te opatrunki są dość drogie. Często muszą je specjalnie zamawiać w aptekach, bo tak z wejścia nie ma ich w aptekach, albo jeździć i szukać ich po kilku innych placówkach – dodaje pielęgniarka.
A to wyzwanie dla pacjentów, którzy z powodu ran na stopach nie mogą chodzić. W leczeniu cukrzycy ważnym elementem jest też edukacja pacjentów – wskazuje prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińska.
– Tylko wyedukowany pacjent będzie wiedział jak prawidłowo żyć z chorobą, ponieważ tak naprawdę to do samego pacjenta należy nawet i 95 proc. wszystkich decyzji terapeutycznych, podejmowanych na co dzień – zaznacza Anna Śliwińska.
Chodzi tutaj przede wszystkim o sposób odżywiania i aktywność fizyczną. Jednak edukacja nie pomoże bez odpowiednich leków. W leczeniu cukrzycy pojawiło się wiele nowych medykamentów. Nie tylko obniżają one poziom cukru we krwi, ale potrafią zmniejszyć ryzyko zgonu. Problemem jest jednak brak ich refundacji.
– Jesteśmy pod tym względem absolutnym skansenem, nawet nie tylko w Unii Europejskiej, ale także kraje, które do Unii nie należą, też je refundują. U nas w ogóle refundowane nie są – podkreśla prof. Leszek Czupryniak.
A bez refundacji niemożliwe jest podjęcie skutecznego leczenia.
– Apelowaliśmy do Ministerstwa Zdrowia już wielokrotnie, w różnych formach, i pisemnie, i podczas różnych spotkań, dyskusji, debat, właśnie o to, aby to nowoczesne leczenie było dostępne dla naszych pacjentów – mówi Anna Śliwińska.
Jak na razie nie wiemy jak długo jeszcze pacjenci w Polsce będą skazani na leki starszej generacji.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 27 lipca 2019
Autor: mj