Przejdź do treści
Przejdź do stopki

,,Szkoła pamięta" - żywa lekcja historii dla młodego pokolenia

Treść

Wszystkie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe mogą wziąć udział w akcji „Szkoła pamięta”. Celem inicjatywy jest żywa lekcja historii dla młodego pokolenia, krzewienie patriotyzmu i upamiętnienie zmarłych bohaterów narodowych. Do udziału w akcji zachęca Ministerstwo Edukacji Narodowej.

„Szkoła pamięta” to inicjatywa zorganizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jej celem jest zorganizowanie przez placówki szkolne i oświatowe działań, które upamiętnią ważne postaci i wydarzenia z polskiej historii. Dniem kulminacyjnym akcji będzie 25 października, czyli ostatni piątek przed uroczystością Wszystkich Świętych.

Okres poprzedzający 1 listopada to czas porządkowania grobów nie tylko swoich bliskich, ale także tych, którzy zapisali się w historii naszego narodu – zaznacza minister edukacji Dariusz Piontkowski.

– Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historii danego miejsca, regionu, społeczności – wskazuje minister Dariusz Piontkowski.

W ramach akcji ministerstwo zaproponowało takie działania jak: uporządkowanie grobów osób zasłużonych w danej społeczności, zapalenie zniczy w miejscach pamięci, zadbanie o groby bezimienne i opuszczone, zorganizowanie wystawy czy wycieczki patriotycznej. Jednak – jak podkreśla minister Piontkowski – to są tylko propozycje, a rodzaj działań zależy od poszczególnych placówek. Do akcji „Szkoła pamięta” można włączyć się wypełniając ankietę dostępną w Systemie Informacji Oświatowej na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zapisy potrwają do 24 października do godziny 15.00. Placówki, które zaangażują się w to wydarzenie i pobiorą specjalne logo akcji, będą dołączone do społeczności pielęgnujących pamięć o naszej historii.

TV Trwam News

Źródło: radiomaryja.pl, 23 października 2019

Autor: mj