Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Szczepionki AstraZeneca nie dla seniorów

Treść

Szef KPRM Michał Dworczyk zapewnił, że seniorzy nie będą szczepieni preparatem firmy AstraZeneca.

Europejska Agencja Leków dopuściła go na rynek unijny w ubiegły piątek. Choć szczepionkę przeciw COVID-19 mogą otrzymać osoby dorosłe, to brakuje danych o jej skuteczności u osób powyżej 55 roku życia.

Sprawą zajmuje się już Rada Medyczna. W najbliższym czasie ma ona wydać rekomendacje dotyczące tego, kto będzie szczepiony preparatem AstraZeneca – wskazał minister Michał Dworczyk.

– Oczywistym jest, że seniorzy nie będą szczepieni tą szczepionką, a w konsekwencji zapewne będą to osoby z pierwszego etapu. Być może rozpoczniemy szczepienie od nauczycieli. Natomiast prosimy o chwilę cierpliwości, dlatego że najpierw chcemy otrzymać jasną rekomendację ze strony rady medycznej, a potem z panem ministrem, z całym zespołem, który pracuje nad realizacją Narodowego Programu Szczepień pod auspicjami pana premiera, podejmiemy decyzje. Potem, gdy będą już one jednoznaczne, będziemy je komunikować – mówił Michał Dworczyk.

Szczepionka AstraZeneca jest podawana w dwóch dawkach. Drugą dawkę pacjent powinien otrzymać w okresie od 4 do 12 tygodni po pierwszym wstrzyknięciu.

Pierwsza dostawa wspomnianej szczepionki przeciw COVID-19 spodziewana jest w okolicach 9 lutego. Będzie to około 230 tys. dawek.

RIRM

***

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w wydanym pod koniec grudnia 2020 roku stanowisku na temat szczepionek podkreślił, że decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu. Dokument przygotowany przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP został podzielony na trzy części. Pierwsza część to opinia o medycznych skutkach szczepionek, druga dotyczy etycznego wymiaru produkcji szczepionek, a trzecia, podejmuje temat powinności poddania się szczepieniu.

Specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej, prof. Andrzej Kochański, wyjaśnił, w jaki sposób działają szczepionki mRNA. Zaznaczył, że cząsteczka mRNA nie ma kontaktu z naszym genomem.

Ks. bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, wskazał, że „korzystanie z niegodziwie wyprodukowanej szczepionki nie może być utożsamiane z akceptacją dla aborcji”. Każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać z takich szczepionek, jeśli nie są dostępne inne szczepionki, niebudzące moralnych zastrzeżeń – podkreślił ks. bp Jacek Grzybowski.

Decyzję o tym, czy szczepić się, czy nie, każdy powinien podejmować we własnym sumieniu. Dokument Episkopatu jest stanowiskiem, a nie apelem o to, by się szczepić.

Pełna treść stanowiska Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych dostępna jest na stronie Konferencji Episkopatu Polski [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj