Szansa dla Francji
Treść
Zdjęcie: arch./ -
Francja podejmuje dziewięciomiesięczną nowennę. Z inicjatywy prymasa tego kraju katolicy odpowiadają modlitwą na atak na rodzinę.
„Francjo, najstarsza córo Kościoła, co zrobiłaś ze swoim chrztem?” – pytał dramatycznie św. Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do tego kraju w 1985 roku. Czy te słowa zostały wreszcie usłyszane? Jak podkreśla ks. kard. Philippe Barbarin, arcybiskup Lyonu i prymas Galii, wezwanie to zostanie uszanowane pod warunkiem, że obywatele francuscy zwrócą się razem ku Bogu. Jest na to szansa. Ogromny atak na rodzinę związany z uchwaleniem prawa zezwalającego na tzw. małżeństwa homoseksualne wstrząsnął rzeszami Francuzów. Pokazały to wielotysięczne manifestacje w obronie rodziny. To był impuls do przebudzenia duchowego we Francji. Ale na tym nie koniec. Jak podkreśla ks. kard. Barbarin, reakcja katolików nie może być inna niż podjęcie modlitwy. – Kiedyś kraj był blokowany przez komunistów, dzisiaj stoimy wobec przewrotu wprowadzonego przez prawa nazywane „społecznościowymi” – mówi w jednym z wywiadów. – Nasza misja trwa – podkreśla prymas Galii. – Tak jak Piotr w wieczór Wielkiego Czwartku bardzo często zdradziliśmy Jezusa, ale nie możemy powiedzieć, że Francji brakuje odwagi – zaznacza.
Nowenna za Francję rozpocznie się dziś, 15 listopada, a zakończy 15 sierpnia przyszłego roku, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wśród jej warunków są codzienna modlitwa różańcowa, post w pierwsze piątki miesiąca, wspólnotowe rozważanie tekstów maryjnych, zgłębianie nauki Kościoła. Na oficjalnej stronie internetowej nowenny organizatorzy zachęcają do jej propagowania poprzez m.in. umieszczenie jej loga na portalach społecznościowych, rozpowszechnianie przygotowywanych w jej ramach rozważań. Ksiądz kardynał Barbarin zwraca uwagę, że taka forma modlitwy należy do dawnej tradycji Kościoła, której wzorem jest czas, jaki Apostołowie i Maryja spędzili na modlitwie od Wniebowstąpienia do Zesłania Ducha Świętego. Dziewięć miesięcy to również czas trwania stanu błogosławionego i oczekiwania na szczególny dar narodzin dziecka.
Główną intencją modlitwy będzie rodzina i zmiana prawa, które zezwala na tzw. małżeństwa osób tej samej płci. Ksiądz kardynał nie ma wątpliwości, że prędzej czy później zostanie ono ostatecznie zniesione. – Jeżeli chodzi o prawo zezwalające na małżeństwo osób tej samej płci, nie wątpię, że prawda zostanie uznana i że pewnego dnia to prawo zostanie obalone, ponieważ to jest kłamstwo, które pociąga za sobą inne. To wmawianie, że dziecko może mieć dwóch tatusiów czy dwie mamy, nazywa się nawet państwowym kłamstwem – podkreśla ks. kard. Barbarin.
Inicjatywę arcybiskupa Lyonu z uznaniem przyjmują polscy duszpasterze posługujący we Francji. – Kardynał zaproponował pomoc rodzinom w postaci modlitwy całego Kościoła za rodzinę, za Francję. Dziewięciomiesięczna nowenna w tych intencjach to bardzo dobra inicjatywa i pomoc, jaką my, katolicy, możemy świadczyć wszystkim małżeństwom i rodzinom – podkreśla ks. Piotr Szot pracujący w Lyonie.
Małgorzata BochenekNasz Dziennik, 15 listopada 2014
Autor: mj