Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Święty Papież Polak

Treść

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Dziś, 22 października, pierwszy raz w historii przeżywamy liturgiczne wspomnienie Jana Pawła II jako świętego.

Przed 36 laty w niedzielę, 22 października, Ojciec Święty Jan PawełII uroczyście zainaugurował swój pontyfikat. Wypowiedziana przez niego wówczas programowa homilia do dziś nie traci nic na aktualności. Wciąż w wielu miejscach, przy różnych okazjach odwołujemy się do słów: „Bracia i Siostry, nie bójcie się przygarnąć Chrystusa i przyjąć Jego władzę, pomóżcie Papieżowi i wszystkim tym, którzy pragną służyć Chrystusowi, służyć człowiekowi i całej ludzkości. Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Warto przypomnieć, że inauguracja pontyfikatu Papieża Polaka odbyła się dokładnie w 30.rocznicę śmierci Sługi Bożego ks.kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski, który zmarł 22 października 1948 r. w Warszawie.

To właśnie dzień 22 października jako wspomnienie liturgiczne Jana Pawła II wskazał Papież Benedykt XVI po jego beatyfikacji. Tę datę dzienną przypisaną w kalendarzu liturgicznym św. Janowi Pawłowi II podtrzymał po jego kanonizacji Papież Franciszek.

Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała już 29 maja br. dekret ustanawiający wspomnienie dowolne w całym Kościele powszechnym św.Jana XXIII i św. Jana Pawła II.

– Nie dotyczy nas właściwie rozporządzenie dotyczące Jana PawłaII, ponieważ już wcześniej dla Kościoła w Polsce to wspomnienie św. Jana Pawła II było przyznane w randze wspomnienia obowiązkowego, stąd w Polsce wspomnienie Jana PawłaII będziemy obchodzić 22 października, ale tak jak dotychczas, w randze wspomnienia obowiązkowego – tłumaczy ks. bp Adam Bałabuch. Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP wyjaśnia, na czym polega wspomnienie obowiązkowe. – Mamy obowiązek czczenia danego świętego w Liturgii, uwzględniając odpowiedni formularz mszalny, ale także sprawując Liturgię Godzin. Ranga wspomnienia obowiązkowego w stosunku do dowolnego jest wyższa – zaznacza ks. bp Bałabuch.

Kult w całym świecie

Zainteresowanie osobą Jana PawłaII jest ciągle bardzo żywe. Do biura postulacji nadal napływają listy z prośbami o materiały pozwalające pogłębić duchowość, modlitwę związaną z osobą Papieża Polaka. – Wciąż mamy prośby o obrazki z relikwiami św. Jana PawłaII. Znakiem ciągłego zainteresowania i wielkiej miłości, którą przejawiają ludzie do osoby tego świętego, jest obecność ludzi przy jego grobie i zanoszących do Boga swoje intencje przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. prałat Sławomir Oder, postulator w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym Jana Pawła II.

O kulcie św. Jana Pawła II świadczy duże zainteresowanie jego relikwiami. W ostatnią sobotę do kościoła św. Wojciecha na nowojorskim Queensie zostały wprowadzone relikwie św. Jana Pawła II. Relikwie (włosy Papieża) amerykańskiej Polonii przekazał osobisty sekretarz świętego ks. abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa. Relikwie z rąk metropolity krakowskiego ks. kard. Stanisława Dziwisza otrzymała też Mary Wagner, kanadyjska obrończyni życia, która przebywała z wizytą w Polsce. Zawiozła je do swojej parafii w Kanadzie.

Na fenomen pielgrzymowania relikwii Papieża Polaka wskazuje ks. prałat Sławomir Oder. – Relikwia krwi Jana Pawła II, która rozpoczęła swoje pielgrzymowanie po jego beatyfikacji, nadal przemierza różne parafie, diecezje, kraje. Wyrazy tej miłości, której doświadczyliśmy bezpośrednio po śmierci Jana PawłaII i w latach trwania procesu, są ciągle żywe i aktualne – podkreśla ks.Oder. Obecnie relikwia krwi Papieża umieszczona w relikwiarzu w formie księgi znajduje się w jednej z włoskich diecezji. Na początku listopada rozpocznie bardzo długą, trwającą kilka miesięcy ponowną pielgrzymkę po krajach Ameryki Środkowej i Południowej. Na szlaku jest m.in.: Gwatemala, Panama, Nikaragua. Relikwia ta pielgrzymowała już po Meksyku, a także Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Świętujemy z Papieżem

Podczas Mszy św. dziś w polskich parafiach wspominamy św. Jana Pawła II. W sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, ukochanym przez Karola Wojtyłę, Ojcowie Bernardyni, kustosze miejsca, zapraszają na wspólną modlitwę za wstawiennictwem największego z kalwaryjskich pielgrzymów. O godz. 18.30 zostanie odprawione nabożeństwo różańcowe, a o godz. 19.00 uroczysta Msza Święta. Na placu Rajskim przed pomnikiem Jana Pawła II złożone zostaną kwiaty, trwać będzie modlitwa, wybrzmi również ulubiona pieśń Papieża „Barka”.

W papieskiej parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach do uroczystości przed świętem patrona miasta, wielkiego wadowiczanina – św. Jana Pawła II, przygotowywano się poprzez triduum. Dziś w samo południe sprawowana będzie Msza św., na którą szczególnie zaproszona jest młodzież. O godz. 18.00 celebrowana będzie Eucharystia z procesją światła i relikwiami św. Jana Pawła II.

W sanktuarium św. Jana PawłaII w Krakowie już od piątku trwają uroczystości odpustowe. Dziś o godz. 17.00 Mszy św. dziękczynnej za dar kanonizacji św. Papieża Polaka połączonej z procesją światła przewodniczyć będzie ks. kard. Stanisław Dziwisz. W ramach odpustu właśnie dzisiaj w sanktuarium rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Modlitwa będzie trwać przy ołtarzu pokoju przeznaczonym do Jamusukro w Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik, 22 października 2014

Autor: mj