Światowy Dzień Chorych na Cukrzycę
Treść
Obchodzimy dziś Światowy Dzień Chorych na Cukrzycę. Zdaniem ekspertów, problem ten dotyczy ok. 3 mln Polaków, którzy często nie zdają sobie sprawy z tego, że są chorzy. Niewykryta cukrzyca często ujawnia się w postaci groźnych powikłań, takich jak niewydolność nerek i serca oraz kłopoty ze wzrokiem.
Problem cukrzycy dotyka nie tylko samych chorych, ale również osób w ich otoczeniu, szczególnie wtedy, kiedy choroba dotyczy najmłodszych członków rodziny – zaznacza Ewa Dąbrowska, wiceprezes Małopolskiego Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.
– Duża większość wszelkich rozmów i jakby poruszania tego tematu skupia się przy cukrzycy typu II, która jest chorobą osób starszych, ma łagodniejszy przebieg i można ją cofnąć. Wszelka pomoc, działania czy profilaktyka jest kierowana do tych osób. Natomiast dzieciom czy młodzieży nie da się profilaktyki zastosować, bo po prostu ta choroba jest przez nich niezawiniona – wskazuje Ewa Dąbrowska.
Jan Gędzik, który choruje na cukrzyce od 13 lat, podkreśla, że choroba zmusza młodych ludzi do odpowiedzialności.
– Będąc chorym na cukrzyce w tak młodym wieku, trzeba w jakiś sposób dorosnąć. Dlatego, że jest to pewna odpowiedzialność za siebie oraz również w czasie późniejszym odpowiedzialność za inne osoby – zaznacza.
Często odpowiedzialności brakuje tym, którzy zapadają na cukrzycę typu II. Mało aktywny tryb życia czy nieprawidłowe odżywianie to niejednokrotnie przyczyny choroby, a powikłania, do których prowadzi, mogą być bardzo niebezpieczne. Dlatego trzeba się przed nimi bronić – dodaje prof. Krzysztof Strojek ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
– Pilnować cukru, pilnować cholesterolu, pilnować ciśnienia, pilnować wagi ciała w przypadku cukrzycy typu II i badać się regularnie – wskazuje prof. Strojek.
Nieświadomość wśród chorych na cukrzycę jest ogromna. Dlatego – jak tłumaczy prof. Maciej Małecki – sami powinniśmy tej choroby niejako szukać.
Niezbędna jest również edukacja. W siedzibie resortu zdrowia podpisano porozumienie między Polskim Towarzystwem Diabetologicznym a Stowarzyszeniem Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Współpraca będzie dotyczyć m.in. obszaru szkoleń i opracowywania wytycznych.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 14 listopada 2016
Autor: mj