Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Straż Miejska straci prawo do kontroli radarowych

Treść

Od przyszłego roku straże miejskie nie będą mogły przeprowadzać kontroli fotoradarowej kierowców. Zakładają to nowelizacje ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz Ustawy o strażach gminnych – dokumentów, które podpisał prezydent Andrzej Duda.

Zmiany w ustawach są realizacją postulatu Najwyższej Izby Kontroli, która w 2014 r. wskazała, że działania wielu funkcjonariuszy obsługujących urządzenia nastawione były przede wszystkim na pozyskiwanie pieniędzy dla gminy.

Teraz głównymi podmiotami w zakresie fotoradarów mają być Inspekcja Transportu Drogowego oraz policja.

To dobre rozwiązania, które powinny służyć zwiększeniu bezpieczeństwa na polskich drogach – mówi poseł Andrzej Adamczyk z Prawa i Sprawiedliwości, wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury.

- Nie może być tak, że straże miejskie, nastawione tylko i wyłącznie na zysk, wyrywają pieniądze z kieszeni kierowców poprzez nadzorowanie ruchu drogowego w kwestii dotyczącej limitów prędkości. Bardzo się cieszę, że postawiliśmy wreszcie kres wielu patologicznym zjawiskom. Przy zaangażowaniu Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie posłowie przyjęli tę ustawę, która pozbawiła straże gminne możliwości zastawiania pułapek na kierowców. Niestety, najczęściej właśnie w taki sposób się to odbywało. Wiele gmin z mandatów nakładanych na kierowców za przekroczenie prędkości uczyniło sobie intratne źródło dochodu. Tak nie powinno być.  Wszystkie działania powinny być podporządkowane bezpieczeństwu w ruchu drogowym – tłumaczy poseł Andrzej Adamczyk.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że jeszcze w 2015 r. ma zakończyć się budowa systemu automatycznego nadzoru ruchu.

Inspekcja wskazuje, że porównując statystyki z lat 2008-2012 i lat 2013-2014, widać spadek liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w miejscach instalacji urządzeń stacjonarnych o ponad 50 proc.

W ub.r. na polskich drogach doszło do prawie 35 tys. wypadków, w których zginęły 3 202 osoby, a ponad 42 tys. zostało rannych. Główne przyczyny wypadków to nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 29 sierpnia 2015

Autor: mj