Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej
Treść
W Warszawie odbędzie się spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej w rozszerzonej formule. To oznacza, że oprócz Polski, Czech, Słowacji i Węgier, w spotkaniu wezmą udział delegacje z Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji oraz Słowenii.
Głównym tematem rozmów będzie przyszły kształt polityki migracyjnej Unii Europejskiej. Poza tym omówione zostaną kwestie migracyjno–graniczne związane z napływem imigrantów i uchodźców do Europy.
Polskie MSWiA informuje: „Polityka UE powinna zostać zmodyfikowana tak, aby można było odzyskać pełną kontrolę nad obecnymi ruchami migracyjnymi, obejmującymi Europę za cel oraz efektywnie zapobiegać negatywnym skutkom ewentualnego nagłego zwiększenia presji migracyjnej w kolejnych latach”.
Państwa Grupy Wyszehradzkiej sprzeciwiają się zaproponowanemu przez Komisję Europejską stałemu systemowi relokacji uchodźców i imigrantów. Komisja przewiduje bowiem kary finansowe dla tych państw, które się nie podporządkują tym zaleceniom. Reforma zakłada wprowadzenie stałego systemu rozdzielania uchodźców między kraje unijne. System byłby wprowadzany w sytuacji kryzysowej.
Propozycje przewidują, że jeśli do jakiegoś kraju napłynie nieproporcjonalnie duża liczba uchodźców, o połowę większa niż ustalony z góry próg, wówczas automatycznie nowi uchodźcy będą rozsyłani do innych państw unijnych według nowego systemu relokacji. Kraje niechętne przyjmowaniu uchodźców będą mogły odstąpić od udziału w relokacji na rok. W takiej sytuacji będą jednak zobowiązane zapłacić 250 tys. euro za każdego uchodźcę i imigranta, którego nie przyjmą.
TV Trwam News
Źródło: radiomaryja.pl, 21 listopada 2016
Autor: mj
Tagi: Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej